Ćmy giganty w Warszawie! Jak się ich pozbyć? Czy są niebezpieczne?

Ćmy giganty niepokoją mieszkańców Warszawy. Olbrzymie owady, które wieczorami wlatują do mieszkań, to prawdopodobnie ćma azjatycka (bukszpanowa) lub rolnica tasiemki. Czy mogą być groźne dla człowieka? Jak się ich pozbyć?

Ćmy giganty. Inwazja owadów w Warszawie

O ćmach jako pierwsi zaczęli donosić mieszkańcy Targówka. Od kilku dni widzę wieczorami w mieszkaniu po 2-3 ćmy, ale dziś od rana znalazłam ich z 15 w mieszkaniu. W łazience, w pokojach, na kwiatkach, firankach, w szafie jedna siedziała, teraz mąż znalazł w plecaku… Normalnie nie wiem o co chodzi – poskarżyła się kilka dni temu jedna z internautek na Facebooku. Takich wpisów zaczęło pojawiać się coraz więcej, nie tylko od mieszkańców Targówka, ale także Żoliborza, Białołęki, Pragi Południe czy Wawra.

Owadem, który niepokoi mieszkańców Warszawy, może być ćma azjatycka, zwana też bukszpanową. Na terenie Europy pierwsze osobniki zaobserwowano w Niemczech w 2006 r., zaś sama ćma dotarła z Azji za pośrednictwem człowieka. O ile owad nie zagraża w żadnym stopniu człowiekowi, o tyle może wyrządzić spustoszenie w ogrodach. Jego nazwa wzięła się od larw, które żerują wyłącznie na bukszpanie. Przy dużej inwazji ćmy potrafią zjeść duży żywopłot zaledwie w dwa tygodnie.

REKLAMA

Jak pozbyć się ćmy azjatyckiej?

Jak radzić sobie z tą niespodziewaną inwazją? Aktualnie w Polsce nie ma skutecznych preparatów owadobójczych, które mogłyby pomóc w wytępieniu szkodników. Niestety, także ptaki nie są w stanie poradzić sobie z larwami ciem azjatyckich. Nie stanowią one atrakcyjnego pożywienia. Najprawdopodobniej ptaki ich nie lubią, ponieważ ćmy są dosyć gorzkie (a nawet nieco toksyczne).

Rolnica tasiemki czy ćma azjatycka?

Prawdopodobnie w Warszawie występuje zarazem rolnica tasiemki i ćma azjatycka. Owady pojawiły się po ulewnych deszczach, które ostatnio zaczęły nawiedzać stolicę. Musimy się przygotować, że tego typu „inwazje” będą się pojawiały częściej. Warto więc pamiętać, aby zamykać okna na noc lub zabezpieczyć je za pomocą moskitier.

źródło: warszawa.naszemiasto.pl/własne

0 0 Głosów
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi na konkretne fragmenty
Pokaż wszystkie komentarze
0
Skomentuj!x