Dworek na Ursynowie został wyremontowany

Właściciel dworku przy ul. Rosoła 19 na Ursynowie przeprowadził jego kompleksowy remont. Mógł to zrobić dzięki miejskiej dotacji, która wyniosła prawie 200 tys. zł. Budynek jest cenną pamiątką rodzinną i przez wiele lat otoczony był opieką właścicieli. Jednak z czasem jego drewniana konstrukcja zaczęła wymagać interwencji konserwatorów. 

Dworek znajduje się na terenie dawnego folwarku Kabaty i od pokoleń pozostaje w rękach rodziny Karniewskich, niegdyś związanych z dobrami wilanowskimi rodu Potockich. Dworek został zbudowany prawdopodobnie pod koniec XIX wieku i przez lata przeszedł kilka zmian. Podczas II wojny światowej wybuchł w nim granat, uszkadzając jedną ze ścian, jednak budynek przetrwał aż do dziś.

Ekipa remontowa rozebrała wtórną przybudówkę i szalunek, a następnie z pomocą lewarków podniosła budynek i usunęła podwaliny, ponieważ były one mocno zniszczone przez wilgoć i korozję biologiczną. Dzięki temu mogli wzmocnić fundamenty i ceglaną podmurówkę oraz wykonać prawidłową izolację przeciwwilgociową. Następnie pracownicy opuścili dom na nowych podwalinach, a pozostałe elementy konstrukcyjne ścian oczyścili, wzmocnili i zabezpieczyli środkami biobójczymi. Uzupełnili też wszystko ubytki oraz wykonali termiczną izolację ścian, zachowując przy tym tradycyjny sposób wykonywania takiej izolacji. Wyremontowany został również dach.

REKLAMA

W dworku zachowały się elementy oryginalnego wyposażenia. Konserwatorzy oczyścili stolarkę drzwiową i okienną z wtórnych warstw farby i pomalowali na oryginalny kolor. Zniszczone okna zostały oszklone z zastosowaniem tradycyjnego kitu na bazie pokostu i kredy. Konserwacji poddano też oryginalne piece i kominek.

Dzięki dbałości konserwatorów, cenna pamiątka podmiejskiego charakteru tej części Warszawy odzyskała swój oryginalny charakter.

źródło: um.warszawa.pl

0 0 Głosów
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi na konkretne fragmenty
Pokaż wszystkie komentarze
0
Skomentuj!x