Noc Muzeów w nowej, bezpiecznej formule

Noc Muzeów w Warszawie – to jedna z najpopularniejszych kulturalnych imprez. Wydarzenie polega na udostępnianiu muzeów, galerii, instytucji kulturalnych i zabytkowych obiektów w wybranym dniu w godzinach nocnych.

 

Noc Muzeów wraca po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Tegoroczna odsłona odbędzie się w nowej i zarazem bezpiecznej formule. Została dopasowana do sytuacji epidemicznej i obowiązujących obostrzeń. Zaplanowane są trzy typy aktywności: tradycyjna, spacer z kulturą oraz wydarzenia online.

REKLAMA

Choć rząd od 15 maja br. poluzowuje obostrzenia w zakresie noszenia maseczek na świeżym powietrzu, jednak nadal należy je nosić w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak np. sale muzealne. Te reguły obowiązują także podczas Nocy.

Określenie „noc” jest dość symboliczne, bo w niektórych miastach z atrakcji będzie można skorzystać przez cały weekend. Zwiedzanie licznych zabytków, odkrywanie niedostępnych na co dzień mrocznych zakamarków, spacery z przewodnikami, gry terenowe oraz internetowe warsztaty to przykładowe aktywności, które czekają na wszystkich chętnych.

Sprzed lat wiemy, że przed muzeami ustawiały się zawsze gigantyczne kolejki, dlatego w tym roku, ze względu na pandemię, warto pamiętać o zachowaniu dystansu.

– Pamiętam, jak kilka lat temu podczas Nocy Muzeów, żeby wejść do Muzeum Narodowego musiałam czekać ponad dwie godziny. Ale byliśmy razem z grupą znajomych i czas jakoś zleciał. Teraz też skorzystamy – mówi pani Aneta z Krakowa. – Rok temu było dziwnie bez tej nocy.

Bezpieczną alternatywą do tradycyjnego zwiedzania w pomieszczeniach, jest uczestnictwo w wydarzeniach na świeżym powietrzu. Zorganizowało je prawie 80 instytucji, które zaplanowały swoje działania na zewnątrz, poza murami swoich siedzib. Zostały opracowane dwie trasy spacerowe do najciekawszych miejsc w centrum miasta. Pomocna tu będzie mapka z przebiegiem tych tras.

Proponowany przebieg tras:

 

Trasa 1:

Mauzoleum Walki i Męczeństwa, al. Szucha 25 – rekonstrukcje historyczne, wystawa zabytkowych pojazdów

Ogród Botaniczny UW, Al. Ujazdowskie 4 – nocne zwiedzanie

Muzeum Łazienki Królewskie, ul. Agrykoli 1 – Obiekty oświetlone od zewnątrz będzie można zwiedzać podczas spaceru architektonicznego.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2 – kreatywny spacer wokół Zamku Ujazdowskiego ścieżką nieoczywistych obiektów sztuki współczesnej

Ministerstwo Sprawiedliwości, Al. Ujazdowskie 11 – dziedziniec, animacje, pokazy Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej, wystawa plenerowa

Partnerstwo Otwarty Jazdów, ul. Jazdów 10/5 – kino, spotkania, koncert

Trasa 2:

Centrum Myśli Jana Pawła II, ul. Foksal 11 – kino plenerowe na Foksal

Muzeum Chopina, ul. Okólnik 1 – minirecitale na tarasie, mapping na elewacji

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 kampus główny – atrakcje przygotowane przez Muzeum UW, Teatr Hybrydy, Zespół Pieśni i Tańca „Warszawianka” oraz Chór Akademicki. Na telebimie przy gmachu Dawnej Biblioteki będzie można obejrzeć występy przygotowane specjalnie na Noc Muzeów.

BUW, ul. Dobra 56/66 – zwiedzanie ogrodu, trasy wg pobranych przewodników

Archiwum Państwowe w Warszawie – u. Nowomiejska – wystawa plenerowa na murach obronnych Starego Miasta przy Barbakanie

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Freta 16 – wystawa w witrynie kamienicy przy Freta 16

Parada autobusów i tramwajów w Noc Muzeów

Nie zabraknie tradycyjnej parady zabytkowych autobusów i tramwajów. Po paradzie zabytkowe pojazdy będą dostępne do zwiedzania – autobusy na placu Defilad, tramwaje na placu Narutowicza. Zwiedzanie odbędzie się w zgodzie z obowiązującym reżimem sanitarnym.

Online bezpiecznie i na niepogodę

Alternatywą do zwiedzania tradycyjnego czy spacerowania, zwłaszcza w przypadku niepogody jest uczestnictwo w wydarzeniach online. Warszawskie instytucje przygotowały blisko 100 różnych wydarzeń. Bez wychodzenia z domu można m.in. zobaczyć Stację Filtrów MPWiK, Centrum Nauki Kopernik czy Muzeum Warszawy.

Taras widokowy PKiN

Zaplanowany jest również wjazd na 30 piętro PKiN, w godzinach 18:00-1:00. Z powodu pandemii liczba osób, które będą mogły skorzystać jest bardzo mocno ograniczona (40 osób na godzinę).

Muzeum Warszawy – zwiedzanie, spacer i online

Jedną z instytucji, która przygotowała szeroką ofertę z okazji Nocy Muzeów jest Muzeum Warszawy. Tego dnia muzeum będzie otwarte do godz. 1:00. Zaplanowano pokazy filmowe oraz koncerty. Wszystkich, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, muzeum zaplanowało Spacer Warszawski – nową trasę po Nocnej Warszawie, czy spacer po Pradze dla osób niewidomych i niedowidzących. Dla tych, którzy chcą świętować w domu, przygotowano działania online.

źródło : um.warszawa.pl

0 0 Głosów
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi na konkretne fragmenty
Pokaż wszystkie komentarze
0
Skomentuj!x