Podwyżka za wywóz śmieci

Od dzisiaj (1 kwietnia 2021) mieszkańcy m. st. Warszawy zapłacą więcej za wywóz śmieci. Opłata ta będzie od teraz powiązana ze zużyciem wody w danym gospodarstwie, co najbardziej uderzy w największe z nich.

Rada miasta zdecydowała o wprowadzeniu nowych zasad naliczania opłat za gospodarowanie odpadami. Nową metodą naliczania opłaty jest powiązanie opłat za wywóz śmieci ze zużyciem wody. Przez ostatni rok mieszkańcy płacili metodą „od lokalu”, która polegała na tym, że osoby mieszkające w mieszkaniach płaciły 65 zł, a w domach jednorodzinnych – 94 zł. Teraz kwoty opłat znacznie wzrosną.

Mieszkańcy nieruchomości jednorodzinnych i wielolokalowych domów, w których znajdują się wodomierze zapłacą za śmieci, licząc 12,73 zł za 1m3. Jeżeli w nieruchomości nie ma wodomierza lub nie jest ona podłączona do sieci wodociągowej, opłata będzie naliczana według liczby mieszkańców. Zakładane będą 4m3 wody na mieszkańca, zatem liczba mieszkańców danego gospodarstwa będzie mnożona razy 4, a następnie razy 12,73 zł. W przypadku domu zamieszkanego przez pięcioosobową rodzinę opłata wyniesie około 250 zł miesięcznie.

REKLAMA

Prezydent Rafał Trzaskowski obwinia jednak rząd. „Panowie Premierzy, nie wiem czy jesteście tego świadomi, ale od dziś w Warszawie ceny za wywóz śmieci bardzo wzrosną. Ponieważ jesteście oderwani od problemów Polaków, mogło więc ujść to Waszej uwadze. Skąd ta podwyżka? To właśnie efekt Waszych działań” – napisał na Twitterze. Jak wytłumaczył na Facebooku, nowa wersja ustawy wprowadzona przez rząd PiS zabrania miastu pokrycia części kosztów utrzymania systemu wywozu odpadów, przez co całe koszty spadły na mieszkańców.

źródło: businessinsider.com.pl

0 0 Głosów
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi na konkretne fragmenty
Pokaż wszystkie komentarze
0
Skomentuj!x