Prezydent Warszawy z największym zaufaniem wśród Polaków

Instytut IBRiS przeprowadził sondaż na temat zaufania wobec polskich polityków. Liderem rankingu w tym miesiącu został prezydent Warszawy – Rafał Trzaskowski. Drugie miejsce na podium należy do Andrzeja Dudy.

Według przeprowadzonego sondażu wynika, że Trzaskowski jako pierwszy polityk opozycji od ponad dwóch lat otrzymał najlepsze noty od Polaków.

Najgorszy z wyników przypadł Zbigniewowi Ziobro, który otwiera ranking nieufności w Polsce. Ziobro zanotował w tym miesiącu największy, bo wynoszący 7,3 pkt proc. spadek zaufania. Wiarę w to, co mówi minister sprawiedliwości, pokłada jedynie 14,8 proc. Polaków.

REKLAMA

“Z jednej strony obserwujemy nieznaczne spadki dwóch dominatorów wyobraźni wyborców opozycyjnych, czyli Rafała Trzaskowskiego i Szymona Hołowni, a jednocześnie wyraźnie rosną Władysław Kosiniak-Kamysz, Donald Tusk, Włodzimierz Czarzasty czy Tomasz Grodzki. W przypadku Donalda Tuska to zapewne kwestia aktywności medialnej, a przypadku lidera PSL można doszukiwać się echa decyzji o czasowym porzuceniu polityki i podjęcia pracy w szpitalu” – skomentował wyniki szef IBRiS Marcin Duma.

Top 3 rankingu zajęli kolejno:

  1. Rafał Trzaskowski z wynikami: 40,6% (-1,3 pkt. %) – “ufam” i 43,6% – “nie ufam”
  2. Andrzej Duda z wynikami: 38,7% (-4,2 pkt. %) – “ufam” i 55,1% – “nie ufam”
  3. Mateusz Morawiecki z wynikami: 37,8% (+0,5 pkt. %) – “ufam” i 51,1 – “nie ufam”

Innymi wartymi uwagi nazwiskami są:

  • Władysław Kosiniak-Kamysz z wynikami: 36,9% (+8 pkt. %) – “ufam” i 30,3% – “nie ufam” (zajął 4 miejsce)
  • Adam Niedzielski z wynikami: 34,5% (+5,3 pkt. %) – “ufam” i 31,4% – “nie ufam” (zajął 5 miejsce)
  • Jarosław Kaczyński z wynikami: 27,6% (-1,9 pkt. %) – “ufam” i 63% – “nie ufam” (+3,9 pkt. %)
  • Zbigniew Ziobro z wynikami: 14,7% (-7,3 pkt. %) – “ufam” i aż 66,3% – “nie ufam” (+13,5 pkt. %)

Warto zauważyć bardzo duży wzrost u Władysława Kosiniak-Kamysza. Prezes PSL uzyskał o 8 pkt. procentowych więcej niż w poprzednim sondażu. Inny dobry wynik osiągnął Adam Niedzielski, który uzyskał o 5,3 pkt. procentowego więcej. Ciekawostką dotyczącą ministra zdrowia jest fakt, iż z rankingu wynika, że nie zna go 14,2% Polaków, ale jeszcze pół roku temu było to 42,7 proc.

Spadek odniósł Jarosław Kaczyński, ale najgorszy wynik uzyskał Zbigniew Ziobro. Spadek jego zaufania to aż 7,3 pkt. procentowego. Ziobro otrzymał też duży wzrost… w odpowiedzi “nie ufam”, bo aż o 13,5 pkt. procentowego więcej niż w poprzednim rankingu.

źródło: pkis.pl / wiadomosci.onet.pl / IBRiS
grafika: um.warszawa.pl

0 0 Głosów
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi na konkretne fragmenty
Pokaż wszystkie komentarze
0
Skomentuj!x