Projekt zakazu palenia węglem i drewnem od października 2023 roku

Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze oraz Fundacja Prawnicy dla Ziemi złożyli we wtorek w Radzie Warszawy projekt uchwały, dotyczącej wprowadzenia zakazu palenia węglem w gospodarstwach domowych od października 2023 roku. Lider MJN Jan Mencwel zwrócił uwagę na to, że dwa tygodnie temu Warszawa miała niemalże najgorsze powietrze ze wszystkich miast na całym świecie.

O złej jakości powietrza w stolicy informował m. in. Warszawski Alarm Smogowy, powołując się na World Air Quality Ranking. „To się musi skończyć i to się może skończyć dzięki tej uchwale” – powiedział Mencwel.

Wiceprezes stowarzyszenia Barbara Jędrzejczyk podkreśliła, że wniosek złożony przez aktywistów został podpisany przez trzystu mieszkańców Warszawy. Rada Warszawy musi się zatem do niego odnieść, więc nie zostanie odłożony do szuflady urzędniczej. „Wybraliśmy to narzędzie, ponieważ petycji w tej sprawie było już wiele. Niestety skutki najczęściej były żadne”.

REKLAMA

„Mamy prawo do czystego powietrza. W obliczu rażących, wieloletnich przekroczeń norm jakości powietrza w Warszawie, a tym samym łamania prawa do życia i prawa do zdrowia, zdecydowaliśmy się przygotować projekt uchwały, która przewiduje środki, które w naszej ocenie doprowadzą do znacznej poprawy jakości powietrza w Warszawie” – wytłumaczyła Kamila Drzewicka z Fundacji Prawnicy dla Ziemi.

Aktywiści przypomnieli, że prezydent miasta przed rokiem złożył deklarację w tej sprawie. „Chcemy wyeliminować węgiel używany w indywidualnych źródłach ogrzewania oraz wprowadzić zakaz palenia w kominkach w dniach z prognozowanym przekroczeniem normy jakości powietrza” – mówił wtedy Rafał Trzaskowski.

źrodło: teraz-srodowisko.pl

0 0 Głosów
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi na konkretne fragmenty
Pokaż wszystkie komentarze
0
Skomentuj!x