Przetarg na nowe Rondo Dmowskiego – rozstrzygnięty

Miasto wybrało firmę, która zmieni okolice ronda Dmowskiego. Chodzi o budowę przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych, przebudowę przystanków tramwajowych i nowe nasadzenia zieleni. Zmiany mają kosztować ponad 11 milionów złotych.

Wszystko wskazuje na to, że Zarząd Dróg Miejskich podpisze umowę z firmą Balzola Polska Sp. z o.o., która złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu, opiewającą na 11 mln 42 tys. zł brutto. Dzięki temu miasto może zaoszczędzić ponad 3 mln zł, ponieważ na realizację inwestycji zarezerwowało 14 mln 306 tys. zł.

W pokonanym polu Balzola pozostawiła siedmiu oferentów. Zadania chciały się podjąć inne firmy, które od lat działają na rynku budowlanym: Adrog, AWE, Planeta, Rokom, Strabag Polska, Mabau i jako konsorcjum spółki Altor oraz Delta. Ostatecznie wybrano tę, która w zeszłym roku bardzo sprawnie przebudowała al. Jana Pawła II wraz z rondem Czterdziestolatka. Wykonawca będzie miał 6 miesięcy na przeprowadzenie prac, od dnia podpisania umowy.

REKLAMA

Rondo Dmowskiego stanie się miejscem dostępnym. Osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy, opiekunowie z maluchami w wózkach wygodnie i bezpiecznie przedostaną się na drugą stronę jezdni, a pasażerowie nie będą musieli schodzić do podziemi, by wydostać się z przystanku.

Nowe centrum Warszawy

Wokół ronda Dmowskiego powstaną cztery przejścia dla pieszych z azylami między jezdniami. Wszystkie poprowadzą na przedłużone i poszerzone przystanki tramwajowe, a wejście na perony ułatwią pasażerom łagodne rampy. Sygnalizacja świetlna na zebrach będzie podłączona do Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem i – jak deklarują urzędnicy – czas „zielonego” będzie na tyle długi, aby piesi mogli przejść przez obydwie jezdnie bez zatrzymywania się. Ratusz podkreślił ponadto, że istniejące przejście podziemne nie zniknie, bo mieszczą się w nim liczne sklepy i punkty usługowe. Prowadzi ono też do wejścia do stacji Metro Centrum.

Urzędnicy chcą posadzić na rondzie i wokół niego ponad 20 tysięcy roślin. Nowe drzewa (platany, dęby i lipy) pojawią się między innymi na wyspie ronda i na wysepkach przy przystankach tramwajowych.

,,Zmiany w rejonie ronda Dmowskiego to jeden z elementów Nowego Centrum Warszawy, zapowiedzianego przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Rozpoczęła się już przebudowa tak zwanego placu Pięciu Rogów i zachodniej strony Marszałkowskiej w rejonie placu Defilad. Rozstrzygnięty też został przetarg na zaprojektowanie przebudowy Marszałkowskiej na odcinkach na południe (do placu Konstytucji) i na północ (Królewska – plac Bankowy) od ronda Dmowskiego. W ubiegłym roku kompleksową zmianę przeszedł centralny odcinek alei Jana Pawła II wraz z rondem Czterdziestolatka. Ruszył też konkurs na koncepcję zagospodarowania Chmielnej” – wylicza miasto w komunikacie.

źródło : um.warszawa.pl

0 0 Głosów
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi na konkretne fragmenty
Pokaż wszystkie komentarze
0
Skomentuj!x