Kariera na granicy sportu i spektaklu
Hogan urodził się w 1953 roku w Auguście, w stanie Georgia, ale dorastał na Florydzie. Zanim trafił na ring, był gitarzystą basowym i z powodzeniem występował w lokalnych zespołach. Do wrestlingu trafił pod koniec lat 70., a jego kariera nabrała rozpędu wraz z dołączeniem do WWF (późniejsze WWE) w 1983 roku. Wraz z rosnącą popularnością programu telewizyjnego „Saturday Night’s Main Event” i boomem na wrestling w USA, Hogan stał się nie tylko sportowcem, ale wręcz symbolem amerykańskiego show-biznesu.Stał się centralną postacią tzw. ery „Hulkamanii” – widowiska opartego na jego posturze, charyzmie i chwytliwych hasłach, takich jak „Say your prayers and take your vitamins”. Sześciokrotnie zdobywał tytuł mistrza świata w WWF, a później, już w barwach konkurencyjnego WCW, przekształcił swój wizerunek w cynicznego „Hollywood Hogana”, współtworząc grupę nWo – jeden z najważniejszych storyline’ów w historii tej dyscypliny.
Sukcesy, kontrowersje i powroty
W 2005 roku Hogan został wprowadzony do Hall of Fame WWE. Jego pozycję na chwilę osłabił skandal obyczajowy i ujawnienie rasistowskich wypowiedzi, które doprowadziły do jego zawieszenia w 2015 roku. Z czasem jednak wrócił do łask, także dzięki wsparciu fanów i środowiska wrestlingowego. W 2016 roku zasłynął też jako zwycięzca procesu z serwisem Gawker, który bez jego zgody opublikował nagranie z życia prywatnego – sąd przyznał mu odszkodowanie w wysokości 140 milionów dolarów.W ostatnich latach Hogan zmagał się z licznymi problemami zdrowotnymi. Przeszedł ponad 25 operacji – w tym bioder, kolan i kręgosłupa. Mimo to wciąż pozostawał aktywny medialnie. Jeszcze w 2025 roku współtworzył nową federację wrestlingową Real American Freestyle, której pierwszy event planowano na sierpień.
Śmierć i dziedzictwo Hogana
Informacja o śmierci Hogana błyskawicznie obiegła media na całym świecie. W oficjalnym komunikacie WWE napisano: „Z głębokim smutkiem informujemy o śmierci jednego z najbardziej ikonicznych zawodników w historii naszego sportu. Hulk Hogan na zawsze zmienił oblicze wrestlingu”.Na wieść o jego śmierci zareagowali m.in. The Undertaker, Ric Flair, John Cena, a także Vince McMahon, który nazwał go „największym ambasadorem wrestlingu wszech czasów”. Pojawiły się również wspomnienia ze strony osób spoza branży, w tym Donalda Trumpa, który przez lata utrzymywał z Hoganem kontakt.
Hogan pozostawił po sobie nie tylko sportowy dorobek, ale i kulturowe dziedzictwo. Był symbolem popkultury lat 80., gościem w talk-showach, bohaterem kreskówek i filmów akcji. Jego wizerunek – żółta opaska, bandana, muskularna sylwetka – na stałe zapisał się w zbiorowej wyobraźni.
Komentarze (0)