reklama

Wakacje kredytowe 2024. Kto z nich skorzysta i od kiedy? Na te informacje czekałeś

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Wakacje kredytowe 2024. Kto z nich skorzysta i od kiedy? Na te informacje czekałeś - Zdjęcie główne

Na tę decyzje czekało wiele polskich rodzin. | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Już oficjalnie wiadomo, że wakacje kredytowe zostaną przedłużone. Kto może liczyć na wsparcie, a kto nie będzie się kwalifikował?
reklama

Pierwsze wakacje kredytowe zostały wprowadzone 29 lipca 2022 roku. Z programu mógł wówczas skorzystać każdy konsument, który zaciągnął kredyt hipoteczny w walucie polskiej na własne potrzeby mieszkaniowe. Jak będzie teraz?

Wakacje kredytowe 2024. Od kiedy będzie można składać wnioski?

Ministerstwo Finansów zdecydowało o dalszym wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Tak zwane wakacje kredytowe w 2024 roku zaczną obowiązywać od 1 maja. 

Kredytobiorcy będą mogli zawiesić spłatę swoich rat na cztery miesiące bez dodatkowych odsetek, w wymiarze dwóch miesięcy od 1 maja do 30 czerwca oraz miesiąca w każdym z kolejnych kwartałów – poinformował minister finansów Andrzej Domański.

Szef resortu wyjaśnia, że z rozwiązania będą mogły skorzystać osoby, których kredyt nie przekracza 1,2 mln zł oraz ponoszą wydatki związane z kredytem w wysokości przekraczającej 30% dochodów lub utrzymują co najmniej trójkę dzieci. – Zmieniamy również przesłanki do uzyskania wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców – po to, aby mogło z niego skorzystać jeszcze więcej osób,  zwiększamy kwotę dochodu uprawniającą do uzyskania wsparcia, wydłużamy także okres jego udzielania. To ostatnie rozwiązanie jest również dla kredytobiorców posiadających kredyty walutowe – wylicza. 

Z wakacji mogą skorzystać osoby, które wzięły kredyt hipoteczny w polskiej walucie przed 1 lipca 2022 roku. Można z niego skorzystać w wymiarze dwóch miesięcy od 1 maja do 30 czerwca 2024 r. oraz w przypadku kolejnych kwartałów – w wymiarze miesiąca w każdym kwartale.

W okresie zawieszenia spłaty kredytu kredytobiorca nie płaci raty kapitałowo-odsetkowej (poza ewentualnymi opłatami z tytułu umowy ubezpieczenia kredytu). Okresu zawieszenia spłaty kredytu nie wlicza się do okresu kredytowania – okres kredytowania przedłuża się o miesiące, w których spłata kredytu była zawieszona.

Wniosek o wakacje kredytowe będzie można złożyć od 1 maja 2024 r. w swoim banku pisemnie lub przez bankowość elektroniczną, w zależności od tego, jakie funkcjonalności udostępni dana placówka.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców również dla osób, które mają kredyt w obcej walucie

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to kolejna forma wsparcia rodzin w trudnej sytuacji. O pomoc tego typu będą mogli ubiegać się kredytobiorcy w trudnej sytuacji finansowej, u których rata przekracza 40% dochodu gospodarstwa domowego (obecnie wskaźnik ten wynosi 50%). Jest on skierowany również dla osób, które posiadają zadłużenie w obcej walucie. 

Ze wsparcia Funduszu będzie można skorzystać, jeżeli miesięczny dochód gospodarstwa domowego, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, nie będzie przekraczał dwuipółkrotności kryteriów określonych w ustawie o pomocy społecznej

– wyjaśnia Ministerstwo Finansów. 

W przypadku gospodarstwa jednoosobowego to 1940 zł, a w przypadku gospodarstwa domowego wieloosobowego to 1500 zł pomnożone przez liczbę członków gospodarstwa domowego kredytobiorcy. Obecna wartość to dwukrotność tej kwoty – odpowiednio 1552 zł oraz 1200 zł –

– dodają eksperci ministerstwa. 

Zwiększy się również pomoc dla kredytobiorców:

  • podniesiona zostanie wartość maksymalnego wsparcia – z 2000 zł do 3000 zł,
  • wydłużony zostanie okres pomocy – z 36 miesięcy na 40 miesięcy,
  • wydłużony zostanie okres spłat wsparcia lub pożyczki – 200 rat zamiast 144,
  • dzięki zaproponowanym rozwiązaniom, maksymalna wartości wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia będzie wynosić 120 tys. zł.
 

Umorzenie pozostających do zapłacenia 66 rat zwrotu wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia będzie następowało po dokonaniu, bez opóźnień, spłaty 134 rat. Obecne przepisy pozwalają na umorzenie 44 rat, po dokonaniu spłaty 100 rat. Dzięki tym zmianom kwota umorzenia będzie mogła wynieść 39,6 tys. zł (66 rat),  obecnie jest to 22 tys. zł.

Przepisy dotyczące Funduszu Wsparcia Kredytobiorców w nowej formie zaczynają obowiązywać 1 maja 2024 r.

reklama
Artykuł pochodzi z portalu ddzelow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Warszawy i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama