Stalownia Praska zostanie odbudowana

Jak przekazał wojewódzki konserwator zabytków, elementy budynków dawnej Stalowni Praskiej mają zostać odbudowane. Hala została rozebrana w czerwcu ubiegłego roku bez zezwolenia.

We wtorek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o decyzji odbudowy Stalowni Praskiej na swoim profilu na Facebooku. „Prof. Jakub Lewicki Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał właścicielowi XIX-wiecznych budynków wchodzących w skład Stalowni Praskiej w Warszawie przy ul. Szwedzkiej 2/4 przywrócenie ich do poprzedniego stanu poprzez odbudowę rozebranych elementów (hal). Obiekty figurują w rejestrze zabytków” – brzmiał wpis. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Hale Stalowni Praskiej przy ul. Szwedzkiej zostały rozebrane w czerwcu ubiegłego roku przez właściciela budynków, czyli prywatną Uczelnię Medyczną im. Marii Skłodowskiej-Curie. Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki poinformował wtedy, że hale zostały rozebrane bez pozwolenia. Zapowiedział również, że sprawa trafi do prokuratury i podkreślił, że inwestor kupił teren z 50-procentową bonifikatą, którą dostał dlatego, że budynki były zabytkami. Rektor uczelni Mirosław Cienkowski przekonywał jednak, że uczelnia nie zniszczyła żadnego zabytku. „Został usunięty gruz, ponieważ mieszkali tam bezdomni i zagrażało to bezpieczeństwu ludzi. Część budynku została rozebrana. Zapadał się dach, uszkodzone były też mury. Informowaliśmy o tym inspektora nadzoru budowlanego i wojewódzkiego konserwatora zabytków. Do tej pory nie dostaliśmy żadnego sprzeciwu” – tłumaczył wtedy.

REKLAMA

Krasucki poinformował również, że zgodnie z zasadami przetargu „budynki należało utrzymać w stanie należytym”, a wszystkie zmiany uzgadniać z konserwatorem.

źródło: tvnwarszawa.pl

0 0 Głosów
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi na konkretne fragmenty
Pokaż wszystkie komentarze
0
Skomentuj!x