W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas na letni

W nocy z soboty 27.03 na niedzielę 28.03 zmieniamy czas na letni, przesuwając wskazówki zegara z godziny 2.00 na 3.00. W całej Unii Europejskiej czas zimowy rozpoczyna się w ostatnią niedzielę października, a czas letni w ostatnią niedzielę marca, o czym mówi bezterminowo obowiązująca dyrektywa ze stycznia 2001 r.: „Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT),  w ostatnią niedzielę października”.

Tymczasem od kilku lat trwa dyskusja na temat potrzeby zmiany czasu w Unii Europejskiej. Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską, w których zebrano 4,6 mln odpowiedzi udzielanych przez Europejczyków w 2018 wykazały, że 84 proc. osób jest za zniesieniem zmian czasu. Zwolennikami rezygnacji ze zmiany czasu są też Polacy. Badanie CBOS przeprowadzone w marcu 2019 pokazuje, że przeciwko zmienianiu czasu opowiada się 78,3 proc. osób. Większość Polaków (74 proc. respondentów) preferowałaby pozostanie przy czasie letnim.

Dr Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wypowiedział się na temat zmiany czasu i jak wynika z jego informacji, dotyka ona ludzi, którzy mają problemy ze snem lub mają zaburzony rytm okołodobowy.

REKLAMA

Zmiana czasu została wprowadzona w celu oszczędzania energii w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku. Wprowadzenie czasu letniego jako pierwszy zaproponował prawdopodobnie Benjamin Franklin w XVII wieku. Miało to pomóc lepiej dopasować czas aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego. W Polsce zmiana czasu stosowana jest nieprzerwanie od 1977 roku.

źródło: PAP

0 0 Głosów
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi na konkretne fragmenty
Pokaż wszystkie komentarze
0
Skomentuj!x