Warszawa będzie sygnatariuszem Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym

Główną zasadą Karty jest równość kobiet i mężczyzn jako prawo realizowane przez samorząd we wszystkich obszarach. Została ona wprowadzona w 2006 roku przez Radę Gmin i Regionów Europy. Rada Warszawy przyjęła uchwałę w sprawie podpisu pod dokumentem.

Warszawa jest szóstym miastem w Polsce, które zaakceptowało kartę. Jest ona adresowana do władz lokalnych i regionalnych Europy. Dotychczas podpisało ją blisko 2000 sygnatariuszy z 36 państw.

Inne zasady, które są wymienione w dokumencie to m. in. zrównoważony udział kobiet i mężczyzn w procesie podejmowania decyzji w demokratycznym społeczeństwie czy wykluczenie wszelkich stereotypów dotyczących płci. Władze lokalne i samorządowe przy podejmowaniu wszystkich decyzji powinny w równym stopniu brać pod uwagę potrzeby obu płci.

REKLAMA

„Warszawa konsekwentnie realizuje program walki z dyskryminacją i wyrównywania szans, program wspierania w rozwoju i zapewnienia bezpieczeństwa, a także równego dostępu kobiet do opieki zdrowotnej i edukacji. Realizacja zapisów Europejskiej Karty Równości to potwierdzenie kierunku, który zapisaliśmy w programie Warszawa dla kobiet” – tłumaczyła zastępczyni prezydenta m. st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Podjęcie współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi sygnatariuszy Karty gwarantuje dostęp do narzędzi służących planowaniu i monitorowaniu polityk i praktyk w samorządach.

„Już od dawna priorytetowo traktujemy sprawy równości płci. Duża część zobowiązań została już przez nasze miasto wdrożona lub jest zapisana w innych dokumentach, jak na przykład współpraca z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się prawami kobiet, powołanie Warszawskiej Rady Kobiet czy rozwiązania związane z opieką nad dziećmi, by rodzice mogli godzić ją z pracą oraz te mające na celu przeciwdziałanie przemocy ze względu na płeć” – mówiła pełnomocniczka prezydenta m. st. Warszawy do spraw kobiet Katarzyna Wilkołaska-Żuromska.

Podpisanie Karty nie wiąże się ze skutkami finansowymi dla Urzędu Miasta. Nakłada natomiast obowiązek wypracowania w ciągu dwóch lat Równościowego Planu Działania i jego wdrożenia.

źródło: um.warszawa.pl

0 0 Głosów
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi na konkretne fragmenty
Pokaż wszystkie komentarze
0
Skomentuj!x