Warszawski program in vitro pozwolił na przyjście na świat 1012 dzieciom

Dane WHO mówią, że zjawisko niepłodności dotyczy 10-12 proc. populacji. Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii oszacowało, że problem niepłodności w Polsce dotyczy nawet 1,5 mln par. W Warszawie natomiast może to być nawet kilkadziesiąt tysięcy par.

Warszawski program polityki zdrowotnej w zakresie wspierania osób dotkniętych niepłodnością z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego przyjęto 8 czerwca 2017 roku. Podczas pierwszej edycji programu (październik 2017 – grudzień 2019) skorzystało z niego 3,2 tys. par, a urodziło się 616 dzieci. Obecnie trwa druga edycja programu, która trwać będzie do 2022 roku. W sumie od 2017 r. na świat przyszło 1012 dzieci.

„Zgodnie z obietnicą rozszerzyliśmy warszawski program in vitro. Wysokość dofinansowania została zwiększona i wynosi teraz 6 tys. zł do jednej próby. Na realizację programu mamy 33 mln zł, co jest sumą niemal dwa razy większą niż w pierwszej edycji programu” – powiedział prezydent Rafał Trzaskowski

REKLAMA

Z dofinansowania może skorzystać ok. 1800 par rocznie, a każda para ma prawo do skorzystania z maksymalnie trzech prób zapłodnienia pozaustrojowego. Umowę z miastem podpisało osiem klinik, do których na leczenie będą mogły zapisywać się pary małżeńskie lub partnerskie, które od co najmniej dwóch lat mieszkają w Warszawie.

W dniu kwalifikacji do programu kobieta powinna mieć ukończone 25 lat i nie więcej niż 40 lat (w przypadku procedury zapłodnienia pozaustrojowego) lub ukończone 18 lat i nie więcej niż 40 lat (w przypadku procedury kriokonserwacji komórek jajowych). Para musi posiadać bezpośrednie wskazanie do zapłodnienia pozaustrojowego lub w przeszłości poddawać się leczeniu, które zakończyło się niepowodzeniem.

Warszawa wraz z innymi miastami wnioskowała o uwzględnienie zapisów dotyczących zdrowia prokreacyjnego w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2021-2025. „To zaskakujące, że rząd, który ciągle podkreśla jak dba o polskie rodziny, odbiera milionom obywateli możliwość korzystania z nowoczesnych metod leczenia niepłodności. Dane demograficzne nie kłamią – w Polsce przychodzi na świat coraz mniej dzieci, a do 2029 r. liczba ludności spadnie o ponad 1 mln” – dodał prezydent.

źródło: um.warszawa.pl

0 0 Głosów
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi na konkretne fragmenty
Pokaż wszystkie komentarze
0
Skomentuj!x