reklama

Mamy, które dzielą się skoncentrowaną miłością

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Mamy, które dzielą się skoncentrowaną miłością - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości MokotówMokotowski Szpital Specjalistyczny im. św. Rodziny przy ul. Madalińskiego obchodzi  jubileusz 10-lecia powstania Regionalnego Banku Mleka Kobiecego. Obecnie to największe w Polsce i jedyne na terenie Warszawy i Mazowsza profesjonalne laboratorium, gromadzące pokarm od honorowych dawczyń i przekazujące go 14 oddziałom intensywnej terapii, gdzie trafia do najbardziej potrzebujących - chorych i niedojrzałych noworodków. W Polsce działa 16 banków mleka, w tym 15 pod patronatem Fundacji Bank Mleka Kobiecego.
reklama


Regionalny Bank Mleka Kobiecego w Szpitalu Specjalistycznym im. św. Rodziny przy ul. Madalińskiego stworzony został w styczniu 2015 roku na wzór stacji krwiodawstwa. Jego wyposażenie sfinansowała Warszawa i Ministerstwo Zdrowia. Bank mógł istnieć dzięki 250 honorowym dawczyniom mleka kobiecego, od których przyjął już 4 056 litrów mleka. Po przebadaniu każdej porcji dało to 46 571 butelek mleka. Dzięki temu każdego roku, około tysiąc potrzebujących  noworodkůw w samym tylko Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny otrzymuje ten bezcenny dar.
 
 
Dawczynie, decydując się na oddawanie mleka do Banku Mleka Kobiecego podejmują się odciągania pokarmu dla potrzebujących wcześniaków będąc w okresie laktacji i karmiąc własne dziecko. Każdego dnia zbierają pokarm w sterylne butelki. Mleko, odpowiednio zabezpieczone, w stanie zamrożonym,  transportowane jest od dawczyń do banku mleka, by na miejscu poddać je pasteryzacji i badaniu składu. Podzielone na porcje, trafia na szpitalne oddziały neonatologiczne. Dawczynią może zostać każda zdrowa kobieta w okresie laktacji, po pozytywnym przejściu przez wstępny  wywiad i po badaniach. Dawczyni pokarmu w okresie współpracy z bankiem mleka kobiecego nie może palić papierosów, pić alkoholu, wypijać dziennie dużej ilości napojów z kofeiną, przyjmować niektórych leków, zażywać narkotyków. Dawczynią nie mogą zostać kobiety z ostrymi lub przewlekłymi chorobami. 
Mleko kobiece - niezastąpiony dar 

reklama

Mleko kobiece pochodzące z Banku Mleka jest pierwszą, najlepszą  alternatywą po mleku własnej matki,  do stosowania u noworodków przedwcześnie urodzonych oraz niemowląt chorych. Jest łatwo przyswajalnym pożywieniem, o wysokiej jakości pod względem ilości i jakości składników odżywczych oraz regulacyjnych, zapewnia właściwą florę  bakteryjną. Jego właściwości zmniejszają częstotliwość chorób o najcięższym przebiegu, m.in. w przypadku martwiczego zapalenia jelit czy sepsy. Mleko kobiece stymuluje wzrost i dojrzewanie komórek nabłonka jelit, poprawia motorykę jelit, funkcje trawienia i wchłaniania. Żadna ze sztucznych mieszanek do żywienia niemowląt nie daje noworodkom podobnych korzyści. 

reklama

- Mleko kobiece z Regionalnego Banku Mleka to bezcenny lek dla najbardziej niedojrzałych i chorych noworodków. Zarówno WHO, jak i liczne towarzystwa naukowe rekomendują stosowanie mleka kobiecego z banku mleka w sytuacji,  kiedy z różnych względów wcześniaki i noworodki ciężko chore nie mogą otrzymać mleka biologicznej matki.  10 lat działalności naszego banku, który powstał jako jeden z pierwszych banków w Polsce, pokazuje jak wielka jest potrzeba pozyskania mleka od dawczyń dla naszych najmniejszych pacjentów.

reklama

Jako największy w Polsce bank mleka kobiecego, współpracujący  z wieloma oddziałami szpitalnymi, obserwujemy także, jak ważna jest dla wielu kobiet – matek biorców – możliwość „spłacenia długu” czy odwdzięczenia się za dar. Mamy naszych pacjentów zostają dawczyniami dla kolejnych chorych wcześniaków. W środowisku neonatologów, po tych 10 latach, nie wyobrażamy sobie nowoczesnego leczenia naszych pacjentów bez leku jakim jest mleko kobiece - uważ dr n. med. Beata Pawlus, lekarz kierujący oddziałem Neonatologii i zastępca dyrektora  ds. lecznictwa w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny,  konsultant Województwa Mazowieckiego ds. Neonatologii.

Regionalny Bank Mleka Kobiecego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny prowadzi również aktywną działalność na polu naukowo-badawczym w ramach Uniwersyteckiej Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacji, dzięki umowie o współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. W minionych 10 latach pracowania zrealizowała kilkanaście projektów finansowanych z krajowych źródeł przeznaczonych na rozwój działalności badawczo-rozwojowej a także z funduszy agend międzynarodowych zajmujących się zdrowiem publicznym, takich jak UNICEF czy WHO. W szpitalu odbywają  się cyklicznie wizyty studyjne przedstawicieli nowopowstających polskich banków mleka, ale także z Ukrainy i Czech

Regionalny Bank Mleka Kobiecego Szpitala Specjalistycznego im. im. Świętej Rodziny stał się wzorcową placówką dla powstających banków mleka na terenie Polski oraz w regionie Europy Wschodniej. 

- Wieloletnia działalność Regionalnego Banku Mleka w Szpitalu im. Św. Rodziny ma decydujący wpływ nie tylko na poprawę zdrowotności wcześniaków i chorych noworodków, ale także szerszej populacji dzieci w całej Polsce, gdyż prowadzone przez zespół Pracowni badania nad mlekiem kobiecym i laktacją dotyczą tak ważnych kwestii zdrowotnych, jak prewencja chorób cywilizacyjnych. cukrzyca czy alergia na mleko krowie” - powiedziała dr hab n.med i n.o zdr. Aleksandra Wesołowska, Kierownik Uniwersyteckiej Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją przy Regionalnym Banku Mleka Kobiecego w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny, pracownik Zakładu Biologii Medycznej, Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego.

Bank mleka kobiecego ze szpitala im. Św. Rodziny stale współpracuje z  14 placówkami medycznymi, które odbierają pokarm dla swoich najbardziej potrzebujących pacjentów. Wśród nich są m.in.:

  • Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny w Warszawie
  • Instytut Matki i Dziecka
  • Szpital Specjalistyczny Św. Zofii CM Żelazna Sp. z o.o.
  • Szpital Kliniczny im. Ks. Anny Mazowieckiej, 
  • Szpital Bielański im. Ks. J. Popiełuszki SPZOZ
  • Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie,
  • Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku  
  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM DSK
  • Warszawski Szpital Południowy 
  • Mazowiecki Szpital Bródnowski
  • Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" 
  • Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu
  • Międzyleski Szpital Specjalistyczny

Szpital zaprasza do współpracy wszystkie placówki medyczne z regionu Mazowsza, które mają oddziały położniczo – ginekologiczne oraz noworodkowe II i III stopnia referencyjności, aby wszystkie potrzebujące przedwcześnie urodzone noworodki miały szansę na odżywianie mlekiem kobiecym.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najciekawsze wiadomości z Warszawy i aglomeracji warszawskiej w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama