reklama

Nowe stawki ZUS dla małych przedsiębiorców. 2024 rok dla właścicieli firm zacznie się od podwyżki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pexels

Nowe stawki ZUS dla małych przedsiębiorców. 2024 rok dla właścicieli firm zacznie się od podwyżki - Zdjęcie główne

Przedsiębiorcy już zaczynają liczyć, o ile wzrosną ich koszty. 2024 zacznie się dla właścicieli firm niezbyt przyjemnie. | foto pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Warszawa Tradycyjnie już w nowym roku zmienią się kwoty składek ZUS. Przedsiębiorcy znowu muszą się mierzyć z podwyżkami. Niektórych czeka to aż dwukrotnie.
reklama

Jak zwykle pod koniec roku nie mamy zbyt dobrych wieści dla osób, które prowadzą własny biznes. Już wkrótce kwota, którą co miesiąc przelewają do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wzrośnie. Znamy szczegóły.

Tyle wyniesie pełen ZUS w 2024 roku 

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce. W tym roku była to kwota  6935 zł brutto.  Natomiast prognozowana kwota przeciętnego wynagrodzenia w 2024 roku wynosi 7824 zł. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ, jak przypomina kadrowa Magdalena Zamiar, 60 procent tej kwoty jest podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, płaconych przez przedsiębiorców niekorzystających z żadnych ulg. W 2023 roku jest to 4161 zł. W kolejnym wzrośnie do 4694,40 zł. 

W związku z tym składki ZUS w okresie styczeń – grudzień 2024 roku będą kształtowały się na poziomie:

 • składka emerytalna 916,35 zł,
 • składka rentowa 375,55 zł,
 • składka chorobowa 115,01 zł,
 • składka wypadkowa 78,40 zł,
 • składka na Fundusz Pracy 115,01 zł.
 

Suma miesięcznych składek społecznych ZUS w 2024 roku wyniesie zatem 1600,32 zł. Przypomnijmy, że pierwszy wyższy przelew wykonamy do ZUS w lutym 2024 roku. Co ważne, podana kwota nie zawiera w sobie składki zdrowotnej, która jest zależna od dochodu i od wybranej formy opodatkowania. Dodajmy, że nie może być niższa niż 9 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w 1. dniu roku składkowego (rozpoczyna się on 1 lutego). Oznacza to, że składka ta w nowym roku wzrośnie dwukrotnie, ponieważ wysokość najniższej krajowej pensji zmieni się w styczniu oraz lipcu. Najpierw zostanie podniesiona do kwoty 4242 zł brutto.  W wakacje natomiast najniższa krajowa wzrośnie do kwoty 4300 złotych. 

Mały ZUS i Mały ZUS Plus

Kwota najniższego wynagrodzenia to istotna informacja dla przedsiębiorców, którzy korzystają z możliwości opłacania tzw. preferencyjnego ZUS-u. Można z tej opcji korzystać przez 24 miesiące prowadzenia firmy. 

W tym przypadku do ustalania podstawy wymiaru składek bierze się 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku. Oznacza to, że podstawa wymiaru składek dla nowych firm wyniesie:

 • w okresie styczeń-czerwiec 2024 roku 1272,60 zł (4242 zł x 30%),
 • w okresie lipiec-grudzień 2024 roku 1290 zł (4300 x 30%).
 

Natomiast składki w okresie styczeń-czerwiec 2024 roku wyniosą:

 • składka emerytalna 248,41 zł,
 • składka rentowa 101,81 zł,
 • składka chorobowa 31,18 zł,
 • składka wypadkowa 21,25 zł.
 

Oznacza to, że mały ZUS w 2024 roku wyniesie 402,65 zł, a od lipca wzrośnie do 408,16 zł. Do tego trzeba doliczyć składkę zdrowotną, której wysokość również w tym przypadku zależna jest od wybranej formy opodatkowania. Od stycznia minimalna składka wyniesie 381,78 zł, od a lipca 387 zł.  

Mniejszy ZUS płacić mogą przedsiębiorcy rozpoczynający działalność, ale również ci, którzy już prowadzą swoją firmę. Właśnie z myślą o tej drugiej grupie stworzono Mały ZUS Plus. O co chodzi? ZUS wyjaśnia, że od 1 stycznia 2023 r. przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Z ulgi mogą skorzystać ci, których przychody nie przekroczyły w poprzednim roku 120 tys. zł.  Czas prowadzenia działalności musi wynosić minimum 60 dni.

W tym przypadku przedsiębiorcy opłacają składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru, której wysokość będzie zależeć od ich dochodów z działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym. 

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Warszawy i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama