Młyn Michla to industrialny kompleks spichlerza i resztek młyna przy ul. Objazdowej 2 w Warszawie. Zbudowany na przełomie XIX i XX wieku przez Ludwika Michla, przetrwał jakoś wojny, pożary i zaniedbania. Choć w 2010 roku został wpisany do rejestru zabytków, jego przyszłość pozostaje niepewna. Władze miasta rozważają sprzedaż działki, a plany rewitalizacji, takie jak utworzenie Praskiego Domu Rzemiosła, zostały porzucone. Mieszkańcy i lokalne stowarzyszenia od lat walczą o jego ocalenie, ale czas ucieka, a mury kruszeją.
Radny m.st. Warszawy, Damian Kowalczyk, postanowił interweniować w tej sprawie, kierując interpelację do prezydenta miasta – Rafała Trzaskowskiego – z prośbą o przedstawienie planów dotyczących zagospodarowania tego miejsca.
Radny w interpelacji zadaje trzy kluczowe pytania: czy miasto planuje podjąć działania zmierzające do rewitalizacji Młyna, jakie źródła finansowania są brane pod uwagę, oraz jakie kroki zostały podjęte w celu zabezpieczenia tego zabytku przed dalszą degradacją.
Odpowiedź Karoliny Bober, miejskiego koordynatora ds. gospodarowania nieruchomościami, rzuca nieco światła na aktualną sytuację. Nieruchomość, która znajduje się w zasobach miasta i jest zarządzana przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami na Pradze-Północ, nie została uwzględniona w Gminnym Programie Rewitalizacji, zarząd dzielnicy podjął też decyzję o przeznaczeniu działki na sprzedaż.
Według obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, teren może być wykorzystywany pod usługi kultury i handlu, a część działki, na której stoi Młyn, została uwzględniona jako teren zieleni publicznej – fragment zmodernizowanego pięć lat temu Parku Michałowskiego.
Sprzedaż działki będzie możliwa po jej podziale, a władze miasta dostrzegają potencjał tego miejsca dla rozwoju funkcji kulturalnych, rekreacyjnych i społecznych. Przy obecnym stanie obiektu nie wróży mu to najlepiej. Fot. Przemysław Jahr/Mateusz Opasiński,Wikimedia Commons.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.