Województwo warszawskie? Coraz bliżej podziału Mazowsza

Jeszcze w tym miesiącu do Sejmu ma wpłynąć projekt ustawy o podziale obecnego województwa mazowieckiego na dwie części: województwa warszawskiego i województwa mazowieckiego. Z projektu wynika, że jesienią odbędą się wybory do tych nowych jednostek terytorialnych.

O tym, że ustawa jest na ukończeniu poinformował jako pierwszy Dziennik Gazeta Prawna. W rezultacie ma powstać województwo składające się z Warszawy i najbliższych okolic (tzw. obwarzanka), a drugie z pozostałych miejscowości obecnego mazowieckiego.

Jeśli projekt wpłynie jeszcze w lipcu, to w sierpniu może dojść do jej przegłosowania. Jeśli brać pod uwagę 30-dniowy termin, który ustawa odczeka w Senacie, Sejm we wrześniu zająłby się poprawkami do tej ustawy, a np. w listopadzie mogłyby się odbyć wybory do nowych władz.

REKLAMA

Prezes Jarosław Kaczyński zapowiadał takie rozwiązanie już w 2019 roku, a więc nie jest to nowy pomysł. Ustawa musi wejść w życie przed wejściem nowego budżetu unijnego czyli jeszcze w tym roku. Chodzi o podzielenie środków na 17, a nie 16 województw i zgłoszenie 17 regionalnych programów operacyjnych.

Znacząca zmiana w stosunku do poprzedniej propozycji to brak okresu przejściowego. Poprzedni pomysł zakładał, że do momentu wyborów samorządowych nowym województwem warszawskim miał zarządzać prezydent Warszawy, czyli Rafał Trzaskowski. Teraz ustawa zakłada przeprowadzenie wyborów do władz obu województw jeszcze jesienią tego roku.

5 1 Głos
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi na konkretne fragmenty
Pokaż wszystkie komentarze
0
Skomentuj!x