Zamieszanie po nocnym głosowaniu ws. wyboru władz na Ochocie

Radni PiS i lokalnego komitetu, którzy w piątek odwołali burmistrz Ochoty pomylili kolejność głosowań. W trakcie wyboru zarządu dzielnicy niechcący zerwali kworum. W urzędzie dzielnicy trwa stan tymczasowości.

Jak pisze „Gazeta Wyborcza”, urzędem wciąż kieruje Katarzyna Łęgiewicz (KO), choć w piątek została odwołana ze stanowiska burmistrza . Stery dzielnicy miał przejąć nowy zarząd, ze Sławomirem Umińskim (PiS) na czele. Zmiana władz zatrzymała się z powodu proceduralnego błędu na piątkowej sesji rady dzielnicy – informuje dziennik.

Piątkowa sesja miała finał po północy. – Po godz. 22 nowa koalicja odwołała burmistrz Katarzynę Łęgiewicz. Oznacza to automatycznie dymisję całego trzyosobowego zarządu dzielnicy. Potem szybko wybrano Sławomira Umińskiego na burmistrza, który dostał 12 głosów, czyli wymaganą bezwzględną większość składu rady. Następnie zabrano się za wybór jego zastępców – podaje gazeta.

REKLAMA

Umiński wybrał kandydatów: jednym z wiceburmistrzów miała zostać Dorota Stegienka, radna klubu Zawsze z Ochotą, a drugim – Grzegorz Wysocki, były wiceburmistrz dzielnicy w latach 2014-18. W pierwszej kolejności głosowano na kandydaturę Stegienki . Ona sama wyłączyła się z głosowania, by nie móc głosować na samą siebie. Ale do wyboru zastępców burmistrza wystarczy po prostu większość. W taki sposób Stegienka została wybrana na wiceburmistrza.

Jak podkreśla dziennik, problem w tym, że jest to niemożliwe aby być jednocześnie i radnym, i członkiem zarządu dzielnicy. Z chwilą wyboru na wiceburmistrza automatycznie traci się posadę radnego. Dlatego w kolejnym głosowaniu, nad kandydaturą Grzegorza Wysockiego, Stegienka już nie miała możliwości głosowania.

Wyłączenie jej z obrad skutkowało tym, że nie było już kworum, czyli minimalnego składu rady potrzebnego, by móc prowadzić dalej sesję. Niektórzy zmęczeni późnymi obradami radni  rozeszli się już do domów.

Jak podaje gazeta, przerwana sesja ma mieć swoją kontynuację w środę. Do tego czasu wciąż działa zarząd z Katarzyną Łęgiewicz na czele, bo zapisy dzielnicowego statutu podają, że trzeba wybrać zarząd w pełnym, trzyosobowym składzie, by mogło dojść do zmiany władzy.

źródło : wawalove.wp.pl

 

 

 

 

 

0 0 Głosów
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi na konkretne fragmenty
Pokaż wszystkie komentarze
0
Skomentuj!x