Reklama

Reklama

O czym pamiętać przy wymianie skrzyni biegów w samochodzie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

O czym pamiętać przy wymianie skrzyni biegów w samochodzie? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości

Skrzynie biegów to jedna z najdroższych napraw, jakie można wykonać w pojeździe. Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której Twój pojazd wymaga naprawy generalnej skrzyni biegów, prawdopodobnie zadajesz sobie pytanie, czy warto go naprawić.  Często kierowcy skłaniają się do jego sprzedaży, no chyba że usterka w skrzyni biegów jest wyjątkowo przedwczesna w życiu pojazdu. Gdy samochód osiągnie określony wiek i przebieg, nowa skrzynia biegów może kosztować więcej niż samochód jest wart. Wtedy warto skorzystać ze skupu samochodów za gotówkę i poprosić o wycenę takiego uszkodzonego auta. Jeśli auto jest stosunkowo nowe iw  świetnym stanie poza skrzynią biegów, to chyba warto naprawić. Inne powody, dla których warto naprawić skrzynię biegów pojazdu, obejmują posiadanie zabytkowego samochodu, który jest wart swojej naprawy. Wiedza o tym, czy Twój samochód jest wart kosztów naprawy, zaczyna się od tego, ile jest wart, a następnie, ile kosztuje wymiana skrzyni biegów. Jeśli Twój samochód mieści się w przedziale kosztów skrzyni biegów lub poniżej, możesz zdecydować się na złomowanie lub sprzedaż pojazdu i wydać pieniądze, które chciałbyś na naprawę nowego samochodu. Koszt wymiany skrzyni biegów będzie uzależniony od rodzaju posiadanego pojazdu. Luksusowy lub egzotyczny samochód będzie kosztował o wiele więcej niż naprawa dość powszechnego auta.

DECYDOWANIE, CZY POJAZD JEST WART NAPRAWY

Rzeczy do rozważenia obejmują:
  • Uzyskiwanie informacji o wartości pojazdu
  • Wiedząc, ile będzie kosztować kompletna naprawa pojazdu (za skrzynię biegów i wszystko inne, co może być nie tak)
  • Jak dobrze utrzymana jest reszta samochodu?
  • Ocena, czy samochód nadal spełnia Twoje potrzeby
  • Zadaj sobie pytanie, jak długo chcesz zatrzymać samochód
  • Jeśli samochód ma dla ciebie jakąkolwiek wartość poza pieniężną?
Wymiana skrzyni biegów w samochodzie ma zalety, zamiast całkowitego jej złomowania. Kontynuowanie użytkowania pojazdu zamiast kupowania innego i wysyłania obecnego na złomowisko może być opłacalne, jeśli samochód jest w przyzwoitym stanie i przyjazny dla środowiska. Z drugiej strony możesz włożyć dużo pieniędzy w samochód, którego prawdopodobnie nie powinieneś.

OCENA WARTOŚCI POJAZDU

To, ile zapłaciłeś za pojazd, nie ma znaczenia. Ile ktoś inny zapłaci za pojazd, jest znacznie lepszym pytaniem przy wycenie samochodu. Ile jest naprawdę wart? Możesz znaleźć odpowiedź na to pytanie, korzystając z nieobciążonego zewnętrznego estymatora wartości, takiego jak Kelley Blue Book lub Edmunds. Powinieneś także poszukać w Internecie pojazdów podobnych do Twojego w okolicy, aby zobaczyć, za co ostatnio zostały sprzedane. Sprawdź wartość z uszkodzeniem i jak obecnie samochód ma wiedzieć, za ile możesz go sprzedać. Warto też dowiedzieć się, ile wart jest samochód z włożoną do niego nową skrzynią biegów.

UZYSKAJ SZACUNKI DOTYCZĄCE USZKODZEŃ NAPRAWCZYCH

Następnie będziesz chciał uzyskać wycenę od mechanika, ile będzie kosztować Cię naprawa samochodu. Jeśli to tylko skrzynia biegów przeszkadza w samochodzie, cytat powinien to odzwierciedlać. Powinieneś poprosić mechanika o przeprowadzenie dokładnej kontroli pojazdu przed wyrażeniem zgody na naprawę czegokolwiek. Jeśli cokolwiek innego jest zepsute w pojeździe, co powoduje awarię mechaniczną, powinieneś również otrzymać wycenę tych elementów. Chcesz wiedzieć, ile będzie Cię kosztować ponowne uruchomienie pojazdu.

JAK DOBRZE UTRZYMANA JEST RESZTA POJAZDU

Skrzynia biegów jest częścią, która w niektórych pojazdach kończy się przedwcześnie iw takich przypadkach warto naprawić pojazd. Jeśli skrzynia biegów prawdopodobnie się zepsuje, ponieważ nadszedł czas jazdy samochodem lub ponieważ nie została dobrze zadbana ani w zakresie konserwacji, ani nawyków związanych z jazdą, prawdopodobnie nadszedł czas, aby rozważyć sprzedaż lub złomowanie samochodu. Jeśli pilnie dbałeś o pojazd, prawdopodobnie masz lepszą szansę na naprawę samochodu i nie marnowanie pieniędzy. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób samochód był konserwowany, zanieś go do zaufanego mechanika i zleć przegląd samochodu. Nie będą w stanie powiedzieć wszystkiego, ale będą mieli dobry pomysł, czy samochód jest wart naprawy, czy nie.

OCENA, CZY SAMOCHÓD NADAL SPEŁNIA TWOJE POTRZEBY

Jeśli kupiłeś kabriolet coupe i teraz po latach masz kilkoro dzieci, to możliwe, że samochód nie spełnia Twoich potrzeb. Nadal powinieneś zbadać, czy warto naprawić samochód przed jego sprzedażą, ale niezależnie od ceny, jaką będzie kosztował samochód, nadszedł czas, aby ponownie umieścić samochód i znaleźć coś innego, co lepiej odpowiada potrzebom Ciebie i Twojej rodziny.

OCEŃ, JAK DŁUGO CHCESZ ZATRZYMAĆ SAMOCHÓD

Gdyby samochód nadal działał dobrze i nie wymagał naprawy skrzyni biegów, jak długo byś go trzymał? W sposób nieokreślony? Zwykle jeżdżę moimi samochodami, dopóki się nie zepsują, co z pewnością może przynieść korzyści finansowe. Jeśli odpowiedziałeś w jakimkolwiek okresie dłuższym niż 2 lata, rozważ wymianę transmisji. Pomoże Ci to wydobyć pieniądze z nowej skrzyni biegów przed sprzedażą pojazdu. Jeśli Twój samochód jest nadal wart sporo pieniędzy, zaleca się jego naprawę. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się nim jeździć, czy go sprzedawać, będziesz chciał zamontować nową skrzynię biegów w samochodzie, ponieważ nie możesz bezpiecznie obsługiwać samochodu bez działającej skrzyni biegów, a za samochód nie dostaniesz dużo ceny które nie mogą być napędzane.

WARTOŚĆ SENTYMENTALNA

Jeśli ten pojazd jest dla Ciebie ważny w sposób, którego nie da się odtworzyć w nowym samochodzie, możesz rozważyć naprawę pojazdu. Nikt nie może wycenić wartości sentymentalnej, więc musisz ocenić, jak ważne jest zachowanie tego samochodu.

DLACZEGO NAPRAWY SKRZYNI BIEGÓW SĄ TAK DROGIE

Skrzynia biegów współczesnego samochodu jest niezwykle skomplikowana, zbudowana z niezliczonych ruchomych części. W przeciwieństwie do innych elementów pojazdu, przekładnia nie jest tylko jedną solidną częścią. Jest to jeden z powodów, dla których przekładnia samochodowa jest trudniejsza i droższa w naprawie. Z tego powodu skrzynia biegów może być również cenna, gdy idziesz na złomowanie lub rozmontowywanie samochodu. Ludzie uwielbiają kupować sprawną używaną skrzynię biegów, jest to świetny sposób na naprawę samochodu bez wydawania pieniędzy. Inne czynniki, które mogą mieć wpływ na koszt wymiany skrzyni biegów, obejmują:
  • Kto robi samochód?
  • Ile lat ma samochód?
  • Czy skrzynia biegów jest manualna czy automatyczna
  • Gdzie naprawiasz samochód

KOSZTY PRODUCENTA SAMOCHODU

To, kto tworzy samochód i jak łatwe w obsłudze są auta, w znaczący sposób wpłynie na to, ile zapłacisz za naprawę skrzyni biegów. Mechanicy mają tendencję do specjalizowania się według marki. Niektórzy mechanicy będą działać tylko w pojazdach amerykańskich, inni preferują samochody japońskie. Zwłaszcza niemieckie samochody są trudne w obsłudze, a mechanicy mają tendencję do pobierania większych opłat. Volkswagen, Mercedez Benz i BMW należą do najdroższych napraw skrzyń biegów, jakie można wykonać.

WIEK SAMOCHODU

Im starszy samochód, tym trudniej znaleźć części, a mechanik obciąży Cię opłatą za ich czas. Jeśli samochód jest rzadki, napotkasz ten sam problem i być może będziesz musiał poczekać na naprawę, aż część zostanie znaleziona.

RODZAJ TRANSMISJI

Ręczne skrzynie biegów są zwykle tańsze niż ich automatyczne odpowiedniki.

ZRÓB TO SAM LUB MECHANIK

Koszt będzie się znacznie różnić między tymi dwiema opcjami. Jeśli planujesz dokonać naprawy samodzielnie, koszt nie obejmuje robocizny, chociaż polecam wycenę swojego czasu, chyba że naprawa samochodu jest czymś, co lubisz robić. Wybór mechanika jest również dużym czynnikiem decydującym o tym, ile będzie kosztować wymiana skrzyni biegów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Warszawy i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy