Reklama

Reklama

Pluskwy. Szkodniki trudno zwalczane. Dlaczego?

Opublikowano:
Autor:

Pluskwy. Szkodniki trudno zwalczane. Dlaczego? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości

Pluskwy to twardziele. Mają zdolność genetycznej adaptacji do zmian środowiskowych, które zabijają inne owady, czyniąc te stworzenia niezwykle trudnymi do zabicia.

Historia pluskiew

Przed latami 40. pluskwy były powszechnym szkodnikiem w miastach na całym świecie. W rzeczywistości szkodniki były tak rozpowszechnione, że wielu rodziców wysyłało swoje dzieci do łóżka z wierszykiem: „Śpij mocno, nie pozwól, aby pluskwy ugryzły”. Praktyka ciasnego owijania kołder wokół śpiących pojawiła się, aby uniemożliwić owadom dostęp do tych, którzy śpią w nocy.

Pestycydy do zwalczania pluskiew

Po latach czterdziestych rozwój ostrych pestycydów zaczął koncentrować się na zwalczaniu szkodników. DDT był szczególnie skutecznym zabójcą i przez pewien czas pluskwy stały się rzadkością. Dopiero w 2001 roku , kiedy DDT został zakazany na całym świecie ze względu na jego niszczycielski wpływ na środowisko i zdrowie, pluskwy zaczęły pojawiać się ponownie i ponownie stały się powszechnym szkodnikiem, zwłaszcza w tętniących życiem metropoliach.  

Dlaczego pluskwy są tak trudne do zabicia?

Oto 6 głównych powodów, dla których pluskwy są tak trudne do zabicia:

Są odporne

Pluskwy są naprawdę wytrzymałymi ocalałymi. Są twarde, małe i płaskie. Ich wyjątkowo mały rozmiar umożliwia im wciskanie się w pęknięcia i szczeliny, co często utrudnia wykrycie, dopóki kolonia nie rozrośnie się. Pluskwy mogą chować się za tapetą, wzdłuż listew przypodłogowych, pod deskami podłogowymi, a nawet wewnątrz gniazdek elektrycznych. Adaptacja egzoszkieletu : pluskwa, którą widzisz dzisiaj, jest zupełnie inna niż ta sprzed 20 lat. Nowoczesny egzoszkielet pluskiew ewoluował w ostatnich latach, by być o 15 procent silniejszy. Naukowcy uważają, że grubsza „skóra” ma lepiej odpychać pestycydy. Skóra ma również wysoki poziom enzymów zwanych esterazami i utlenia się, co rozkłada popularne środki owadobójcze i czyni je bezużytecznymi.

Duża płodność

Samica pluskiew spędza życie w ciąży, więc jeśli wypadek z ubraniami lub bagażem zabierze autostopowiczkę pluskiew, jest prawie 100% szansa, że ​​jest w ciąży z setkami pluskiew. Każda pluskwa domowa może złożyć 500 lub więcej jaj w ciągu swojego życia. W ciągu zaledwie kilku miesięcy od wyklucia pluskwy również zaczynają się rozmnażać. Kilka pluskiew może szybko stać się tysiącami, aw ciągu jednego roku może pojawić się kilka pokoleń. Ponadto pluskwy najlepiej rozmnażają się, gdy temperatura wynosi od 70 do 82 stopni Fahrenheita, czyli temperaturę, w której większość ludzi utrzymuje swoje domy.

Brak potrzeby jedzenia przez długi czas

Żywność nie jest potrzebna : pluskwa uwielbia porządny posiłek z krwi pod osłoną ciemności, ale jeśli nie ma żywiciela, którym można by się żywić, może przetrwać wyjątkowo długi czas. W rzeczywistości dorosłe pluskwy mogą żyć do 550 dni bez jedzenia. Jeśli dom był pusty przez długi czas, nadal nie ma gwarancji, że nie ma w nim kwitnącej populacji pluskiew, które tylko czekają na nowych lokatorów. Kiedy jedzą, pluskwa może zjadać duże ilości krwi, która zasila ich maleńkie ciała przez dłuższy czas. Pluskwa może skonsumować do 200% swojej masy ciała w jednym posiłku. Ich ugryzienie zawiera antykoagulanty, aby utrzymać przepływ krwi, a także środek znieczulający, dzięki czemu jest bezbolesny.

Pluskwy są mutantami

Tak, w pewnym sensie pluskwy są mutantami. Naukowcy odkryli, że pluskwa domowa posiada geny innych organizmów, co czyni je jeszcze trudniejszymi do zabicia. Mają w swoim genomie geny pasożytniczej bakterii Wolbachia i innych. Ponadto istnieje ponad 400 gatunków bakterii, które żyją zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pluskiew. Bakterie mają symbiotyczny związek z pluskwami ​​i wydaje się, że pomagają utrzymać je przy życiu, odpierając wirusy, pestycydy i inne szkodliwe substancje.

Żyją z nami od milionów lat

Pluskwy są uważane za żywe skamieniałości, które istniały nawet w czasach dinozaurów. Pomimo swojej starożytnej historii, robaki dostosowują się do swojego środowiska i nadal przeżywają. Ich zdolność do genetycznej zmiany i ewolucji jest jednym z głównych powodów, dla których tak trudno je zabić. Nawet jeśli pestycyd daje nadzieję na zabicie owadów, ten sam produkt może nie działać za dziesięć lat po tym, jak robaki zdążą się przystosować. Skoro pluskwy są tak trudne do zabicia, możesz się zastanawiać, jak skutecznie zniszczyć szkodniki i raz na zawsze pozbyć się ich domu. Pluskwy są odporne na wiele pestycydów, ale nie wszystkie i cały czas pojawiają się nowe opcje. Choć są wyzwaniem do zwalczania, dają również szansę na nowe innowacyjne rozwiązania, które stosują profesjonalne firmy jak dddplock.pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Warszawy i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy