Skuteczny sposób na czystą wodę na działce lub w ogrodzie
Utrzymanie czystości wody na działce i w ogrodzie jest kluczowe nie tylko dla zdrowia odwiedzających ją ptaków. Z biegiem czasu w stojącej wodzie mogą rozwijać się glony, które nie tylko psują estetykę, ale także mogą być szkodliwe dla korzystających z niej zwierzaków.Okazuje się, że dodanie miedzianej monety do wody może spowolnić rozwój glonów. Miedź działa jako naturalny środek biobójczy, hamując wzrost mikroorganizmów, takich jak glony, bakterie i grzyby. W praktyce oznacza to, że z monety uwalniają się niewielkie ilości jonów miedzi, które są nieszkodliwe dla ptaków, ale toksyczne dla glonów.
Jak to działa?
Stop, z którego wykonana jest moneta, uwalnia jony miedzi do wody. Te jony uszkadzają ściany komórkowe glonów, zakłócają ich fotosyntezę i blokują funkcje enzymatyczne, co prowadzi do zahamowania wzrostu lub obumarcia glonów.Ważne jest jednak, aby pamiętać, że choć miedź spowalnia rozwój glonów, nie eliminuje ich całkowicie.
Polski bilon ma sporo miedzi
Polskie monety obiegowe zawierają miedź w różnych stopach używanych do ich produkcji. Monety o najniższych nominałąch: 1, 2 i 5 groszy początkowo wykonywane były z mosiądzu manganowego (stop miedzi, cynku i manganu). Od 2014 roku produkowane są ze stali powlekanej mosiądzem, co nadal wprowadza miedź na ich powierzchnię.10, 20, 50 groszy oraz 1 złoty do 2019 roku były bite z miedzioniklu (stop miedzi i niklu). Od 2020 roku produkowane są ze stali pokrytej miedzią i niklem. Monety 2 i 5 złotych są bimetaliczne 2 złote ma rdzeń z miedzioniklu, pierścień z brązalu (stop miedzi z aluminium i niklem). Okazała moneta o nominale 5 złotych ma rdzeń z brązalu, pierścień z miedzioniklu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.