reklama

Uwaga! Wprowadzono dwa nowe mandaty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Uwaga! Wprowadzono dwa nowe mandaty - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości
reklama

Dwa nowe mandaty to jedna ze zmian zaproponowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych. Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego zakłada karanie mandatem opiekunów zwierząt oraz przewoźników. Za co? Sprawdź, co będzie zawierał nowy taryfikator mandatów i jakie będą nowe kary.

Jak informuje Rzeczpospolita, wprowadzenie dwóch nowych mandatów jest konsekwencją wdrożonych wcześniej zmian w Kodeksie karnym. Taryfikator mandatów zostanie znowelizowany, ponieważ pojawiły się nowe wykroczenia.

Nowy mandat dla opiekunów zwierząt. Masz psa? Uważaj

Jeden nowy mandat proponowany w projekcie nowelizacji dotyczy wykroczenia z art. 77 k.w., dla którego wyróżniono dwa typy:

  • typ podstawowy (§ 1) – niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia
  • typ kwalifikowany (§ 2) – niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka
Nowy mandat dotyczyć będzie wykroczenia określonego w § 2. Jeśli nie zachowamy środków ostrożności trzymając zwierzę, które stwarza niebezpieczeństwo dla innych osób, otrzymamy mandat w wysokości 500 zł, jeśli projekt nowelizacji przygotowany przez MSWiA wejdzie w życie.

Jak podaje Rzeczpospolita, projektodawca zakłada możliwość surowszej kary – jeśli policja skieruje do sądu stosowny wniosek, sąd może nałożyć na nas grzywnę do 5 tys. zł, naganę, a nawet ograniczenie wolności.

Ważną informacją jest, że nowy mandat może dostać opiekun każdego zwierzęcia stwarzającego zagrożenie, a nie tylko tych, które znajdują się np. w wykazie psów ras niebezpiecznych.

Taryfikator mandatów będzie znowelizowany. Nowy mandat dla kierowców

Drugi nowy mandat zaproponowany przez MSWiA będzie można dostać za bałagan w pojeździe. Konkretnie odnosi się on do wykroczenia, które w znowelizowanym Kodeksie wykroczeń znalazło się w art. 117 § 2, który brzmi:

Tej samej karze podlega przewoźnik obowiązany do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, który nie utrzymuje środka transportu we właściwym stanie sanitarnym.

Art. 117 § 1 mówi o grzywnie lub naganie za brak czystości i porządku w obrębie nieruchomości. Nowy taryfikator mandatów będzie uwzględniał również wykroczenie, które pojawiło się w § 2 po nowelizacji k.w. Mandat za brak czystości w pojeździe otrzymać będzie mógł np. taksówkarz czy kierowca busa. Jego wysokość określono na 100 zł.

Obie propozycje nowych mandatów znalazły się w projekcie rozporządzenia, który został skierowany do uzgodnień. Jak podaje Rzeczpospolita, rozporządzenie, a tym samym nowy taryfikator mandatów wejdzie w życie 14 dni po jego ogłoszeniu.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Warszawy i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama