reklama

Co siódmy mieszkaniec Warszawy to obcokrajowic

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co siódmy mieszkaniec Warszawy to obcokrajowic - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości WarszawaLiczbą zameldowanych w stolicy to 1 861 644. osób. Oprócz nich w Warszawie mieszka 271 355 obcokrajowców.
reklama

Obecnie w wojewódzkie mazowieckim przebywa 311,3 tys. cudzoziemców. W samej Warszawie, jak wynika z danych policji, jest ich 271 355, zatem co siódmy mieszkaniec Warszawy jest obcokrajowcem.

Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia dokumentu „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna Polski na lata 2025-2030”, przedłożoną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Strategia opisuje sposoby odzyskania przez Polskę kontroli nad procesami migracyjnymi. W centrum tej polityki jest dbałość o bezpieczeństwo. Rząd dąży do zatrzymania nielegalnej imigracji na wschodniej granicy. Odpowiednie ustawy uwzględniać powinny mechanizm kontroli parlamentarnej, grupy wrażliwe oraz doświadczenia innych państw.

reklama

Liczba złożonych wniosków o zezwolenie na pracę w województwie mazowieckim w 2022 r. wyniosła 86 201, w 2023 r. 102 116, a do 28 listopada 2024 r. wpłynęło 101 169 wniosków. O zezwolenie na pracę obecnie składają obywatele m. in. Filipin, Indii, Nepalu, Kolumbii, Uzbekistanu, Turcji, Kirgistanu, Indonezji, Bangladeszu i Wietnamu. Średni czas trwania postępowania wydania pozwolenia o pracę wynosi obecnie 52 dni.

Najwięcej obcokrajowców chce do Warszawy

Ponad 30 proc. wniosków składanych o pobyt czasowy, stały, rezydenta długoterminowego wpływa do Wojewody Mazowieckiego, najwięcej w Polsce. Z roku na rok jest ich coraz więcej. W 2024 wpłynęło ponad 162 tys. wniosków, przy czym liczba wszystkich złożonych w Polsce wyniosła ponad 547 tys. Kolejne pod tym względem były województwa: wielkopolskie – 63,7 tys., dolnośląskie – 48,5 tys., małopolskie – 47,1 tys. i śląskie – 40,9 tys.

reklama

Średni czas trwania postępowania o pobyt czasowy w 2024 roku wyniosła 193 dni, pobyt stały 147, a pobyt rezydenta długoterminowego 235 dni. Większość wniosków obsługiwanych jest w sposób tradycyjny. Żeby przyspieszyć ten proces niezbędne są zmiany, wprowadzenie systemu elektronicznego.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad trzema projektami dla cudzoziemców, które mają być wprowadzone w styczniu 2026 roku. Planowane jest uruchomienie platformy z elementami informacyjnymi, opracowanie standardów zatrudnienia oraz wsparcie w uczciwej rekrutacji.

W posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego wzięły także udział prelegenci z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie Dyrektor Wydziału Rynku Pracy Agnieszka Drwal oraz Dyrektor Wydziału Spraw Cudzoziemców Małgorzata Łopion.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo