reklama

13. emerytura 2024 – wiadomo, ile wynosi. Kiedy trafi na konta?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pexels

13. emerytura 2024 – wiadomo, ile wynosi. Kiedy trafi na konta? - Zdjęcie główne

Większość seniorów otrzyma 13. emeryturę wraz z kwietniową wypłatą. Kiedy dokładnie? Daty podajemy poniżej. | foto pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Warszawa Już wkrótce na konta emerytów trafi ekstra świadczenie w postaci bonusowej 13. emerytury. GUS ogłosił dane dotyczące realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2023 r., dzięki czemu można już obliczyć, ile w tym roku pieniędzy otrzymają w ramach "trzynastki" seniorzy. Wiemy też, kiedy bonus trafi na konta emerytów.
reklama

Prezes GUS ogłosił wskaźnik realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2023 r.  Jak poinformował, wyniósł on 1,1 proc. To jedna ze składowych wzoru, według którego obliczany jest wskaźnik waloryzacji rent i emerytur. W 2024 r. wyniesie on 112,12 proc. Co to dokładnie oznacza dla polskich emerytów? Wyjaśniamy. 

13. świadczenie wyniesie tyle, ile najniższa emerytura. Tyle w tym roku otrzymają seniorzy

Waloryzacja emerytur jest wyliczana na podstawie dwóch wskaźników. Pierwszy to tzw. inflacja emerycka (dla fascynatów ekonomii dodajemy: dotyczy ona średniorocznych wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych  dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2023). GUS w  połowie stycznia poinformował, że wyniosła ona 11,9 proc. Kolejnym czynnikiem jest informacja dotycząca przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku. 

Dzięki tym dwóm składnikom Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej obliczyło, ile wyniesie najniższa emerytura, a co za tym idzie, jaka będzie kwota 13. bonusowego świadczenia wypłacanego seniorom. Jak poinformowano, od 1 marca 2024 r. najniższa emerytura (renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna) wyniesie 1780,96 zł i wzrośnie o 192,52 zł. Dla świadczeń na poziomie np. 2300 – będzie to 278,76 zł podwyżki waloryzacyjnej, dla  świadczeń w wysokości 2500 zł – 303 zł, dla 3000 zł – 363,60 zł.

Całkowity koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego, szacowany jest na ok. 43 mld zł  – podał resort MRPiPS. 

13. emerytura to dodatkowe świadczenie, które po raz pierwszy na konta seniorów wpłynęło w 2019 roku. Jej kwota ustalona jest w wysokości emerytury minimalnej po waloryzacji 1 marca każdego roku, co oznacza, że w tym roku seniorzy dostaną ekstra 1780,96 zł. Przypomnijmy, w zeszłym roku na ich konta przelano dodatkowe 1588,44 zł. 

Kiedy zostaną przelane dodatkowe pieniądze?

W tym roku większość świadczeniobiorców otrzyma 13. emeryturę wraz z kwietniową wypłatą. Natomiast osoby pobierające świadczenia przedemerytalne otrzymają je w maju 2024. Przypomnijmy, że ZUS przelewa je – lub listonosz dostarcza pieniądze – 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia miesiąca. 

Podobnie, jak miało to miejsce w latach poprzednich, by otrzymać dodatkowy zastrzyk gotówki, nie trzeba składać żadnych wniosków. Ponadto pieniądze te nie mogą zostać zajęte przez komornika, nie są również wliczane się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, czy dodatek osłonowy.

ZUS informuje, że dodatkowa emerytura przysługuje osobom, które mają prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Rozwiązanie to jest stosowane konkretnie do:
•    emerytur i rent,
•    rolników,
•    służb mundurowych,
•    emerytur pomostowych,
•    świadczeń i zasiłków przedemerytalnych,
•    rent socjalnych,
•    nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych,
•    rodzicielskich świadczeń uzupełniających.

Przypomnijmy, że w drugiej połowie roku na konta seniorów trafi drugi z bonusowych przelewów, czyli 14. emerytura. 

reklama
Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Warszawy i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama