Od 23 kwietnia do 4 maja 2025 roku potrwają eliminacje do XIX Konkursu Chopinowskiego. Odbędą się w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie w dwóch sesjach: porannej od godz. 10 i popołudniowej - od godz. 17. Biletów w sprzedaży online (kosztowały od 28 do 60 zł)nnie ma już na żaden z dni przesłuchań. Można jeszcze pytać o nie w w kasach Muzeum Fryderyka Chopina przy ul. Tamka 43.
Na szczęście przesłuchania eliminacji XIX Konkursu Chopinowskiego będzie można oglądać w transmisji na stronie Konkursu oraz na Facebooku i oficjalnym kanale Instytutu Chopina na YouTube.
Komisja kwalifikacyjna, na czele której stanął prof. Wojciech Świtała, wyłoniła 171 artystów z 28 krajów - to oni zakwalifikowali się do etapu eliminacji i zaprezentują się przed warszawską publicznością. Jury wybierze spośród nich 80 najlepszych pianistów, którzy wezmą udział w październikowym konkursie. Pianiści wykonają półgodzinne recitale z wybranymi utworami Fryderyka Chopina.
- XIX edycja Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina to nowy rekord liczby zgłoszeń - informuje Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, organizator Konkursu. Do etapu kwalifikacji przystąpiło aż 642 pianistów z 54 krajów. Dzięki zdobytym laurom w wybranych konkursach pianistycznych wstęp do eliminacji, z pominięciem etapu przesłuchania materiałów przez jury kwalifikujące, zyskało 15 osób, a do I etapu Konkursu w październiku aż 20.
W eliminacjach najliczniej reprezentowane będą Chiny (ponad 60 zakwalifikowanych), Korea Południowa, Japonia, Polska, Kanada i Włochy. XIX Konkurs Chopinowski rozpocznie się oficjalnie 2 października 2025 roku koncertem inauguracyjnym. Jury Konkursu będzie przewodniczył Garrick Ohlsson. Zwycięzca otrzyma 60 tys. euro i złoty medal, cała pula nagród wynosi ponad 240 tysięcy euro. Dodatkowo, laureaci muzycznego turnieju zostaną zaproszeni na światowe, kilkumiesięczne tournée.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.