- W przypadku tej rodziny nie ma możliwości pozbawienia jej mieszkania, a więc zarzuty dotyczące „eksmisji na bruk” są z gruntu fałszywe. Sprawa omawianego w mediach mieszkania rodziny z 6-letnim dzieckiem jest przedmiotem postępowania w Dzielnicy Śródmieście od 2021 roku. Rodzina zamieszkiwała lokal wraz z babcią, na zasadach najmu lokalu komunalnego – nie jest to jej mieszkanie własnościowe - tłumaczy Mateusz Węgrzyn, zecznik prasowy dzielnicy Śródmieście.
- Po śmierci babci, która była prawowitą najemczynią, w lokalu nadal zamieszkuje jej wnuk wraz z rodziną. Niestety prawo do zajmowania tego lokalu wygasło z chwilą śmierci najemczyni, gdyż na podstawie Kodeksu cywilnego prawo do dalszego zamieszkiwania w lokalu po śmierci prawowitego najemcy przysługuje tylko osobom najbliższym najemcy, tj. m.in. małżonkowi, dzieciom, ale nie wnukom.
Natomiast nowa umowa najmu lokalu z wnukiem nie mogła zostać zawarta, gdyż w jego przypadku doszło do przekroczenie kryterium dochodowego uprawniającego do najmu mieszkania komunalnego. Lokator został poinformowany przez Urząd Dzielnicy Śródmieście o możliwości ubiegania się o inne mieszkanie przeznaczone dla osób, które (z powodu przekroczenia kryterium dochodowego) nie mogą uzyskać najmu lokalu komunalnego. Zainteresowanemu wyjaśniono wszystkie kwestie prawne oraz zaproponowano skorzystanie z najmu lokalu TBS, jednak nie skorzystał z tych możliwości.
Z czego nie skorzystał eksmitowany ojciec dziecka
Zainteresowany został również poinformowany na piśmie i w rozmowach z urzędnikami, że jeśli nie zgadza się ze stanowiskiem Urzędu Dzielnicy, to przysługuje mu powództwo do sądu, a wtedy do czasu wydania prawomocnego wyroku wszystkie działania zmierzające do opróżnienia lokalu zostaną zawieszone. Z tej możliwości również nie skorzystał.O ewentualnej eksmisji może zdecydować tylko i wyłącznie sąd. We wniosku do sądu właściciel – miasto – ma obowiązek wskazać wszystkie osoby, które mieszkają w lokalu – w tym dzieci. To nie jest działanie przeciwko, ale w interesie dzieci, ponieważ zgodnie z prawem wobec małoletniej osoby wraz z opiekunami sąd nie może orzec o braku uprawnienia do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu. Sąd, mając pełną dokumentację sprawy, wnikliwie ją zbada i wyda orzeczenie, w którym zabezpieczy byt osoby małoletniej.
Warto zaznaczyć, że dzielnicowy Zakład Gospodarowania Nieruchomościami pieczołowicie analizuje tę konkretną sprawę. Użytkownik lokalu ma wciąż możliwość złożenia nowego wniosku o najem, wraz z pełną dokumentacją dot. aktualnej sytuacji dochodowej.
Dysponowanie lokalami z miejskiego zasobu pozostaje w gestii każdej z dzielnic m.st Warszawy. Lokale komunalne są wynajmowane na podstawie warunków określonych w „Ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego”. W Warszawie wszystkie lokale są wynajmowane również w oparciu o przepisy uchwały nr XXIII/669/2019 Rady Miasta Stołecznego Warszawy ws. zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta stołecznego Warszawy.
Decydujące o wynajęciu mieszkania komunalnego są w szczególności dwa kryteria: dochodowe (łączny dochód gospodarstwa domowego) i metrażowe. Obowiązują bardzo ścisłe wartości procentowe i kwotowe, które nie mogą zostać przekroczone. Na decyzję o wynajęciu mieszkania komunalnego wpływ ma także indywidualna sytuacja prawna, rodzinna, materialna, zdrowotna i społeczna (np. wynikająca z niepełnosprawności, pozostawania w kryzysie bezdomności lub dotycząca osób po 60-tym roku życia).
Każda sprawa dotycząca udzielenia pomocy mieszkaniowej musi być rozpatrywana indywidualnie, na podstawie i w granicach prawa, w transparentnym postępowaniu oraz w bezpośrednim kontakcie z mieszkańcami. Tak też było w przypadku wspomnianej rodziny. Mieszkania komunalne są przeznaczone dla osób o mniejszych dochodach i pozostających w trudnej sytuacji mieszkaniowej – jako miejska pomoc mieszkaniowa.
Radny ma poważne wątpliwości
Christiam Młynarek, radny (PiS) rady Warszawy nie przyjmuje jednak podobnych tłumaczeń. W swej interpelacji w sprawie okoliczności ziozenia pozwu o eksmisje rodziny z 6-letnim dzieckiem żąda przedstawienia kompleksowej informacji w sprawie podejmowanych w imieniu m.st. Warszawy dziatan zmierzajacych do eksmisji lokator6w budynku przy ul. Zakroczymskiej oraz okolicznosci zlozenia pozwu o eksmisje rodziny z 6-letnim dzieckiem w Dzielnicy Śródmiescie.- Zastepca Prezydenta m.st. Warszawy Pani Aldona Machnowska-Góra stwierdzita, że z porzadku prawnego miatoby wynika¢, iz eksmisja matoletniego dziecka jest niedopuszczalna. Takie stwierdzenie jest niezgodne z prawdą - twierdzi radny, który jest także adwokatem, byłym burmistrzem dzielnicy Włochy i przez wiele lat przewodniczył pracom komisji rewizyjnej oraz zasiadał w komisji mieszkaniowej, rozpatrując wnioski o najem mieszkań z zasobu m.st. Warszawy.
- W rzeczywistosci zaden przepis prawa nie uniemożliwia eksmisji matoletniego, o ile zostat on uwzgledniony w pozwie o nakazanie eksmisji, o czym wiadze Warszawy powinny wiedzie¢ sktadajac powddztwo- dodaje Christian Młynarek.- Sąd nie moze orzec o braku uprawnienia do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu wobec matoletniego, czy osoby niepetnosprawnej oraz osoby sprawującej nad nim opiekę i wspólnie z nim zamieszkatej, chyba ze osoby te mogą zamieszkaé w innym lokalu niż dotychczas używany lub ich sytuacja materialna pozwala na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych we własnym zakresie - przypomina radny.
I jak pisze, w żadnym wypadku nie świadczy to jednak o braku mozliwosci eksmitowania matoletniego, a przyznaje tylko uprawnienie do uzyskania lokalu socjalnego, o ile nie wystepuje okolicznosé, ze osoby te moga zamieszkać w innym lokalu niz dotychczas przez nie używany lub ich sytuacja materialna pozwala na wynajęcie mieszkania we własnym zakresie.
Wobec tego, że eksmisja i skierowanie do najmu lokalu socjalnego wiąże sie najczęściej ze znacznym obniżeniem standardu mieszkania, mec. Młynarek prosi udzielenie mu odpowiedzi na nastepujgce pytania:
- Czy w pozwie o eksmisje z dnia 9 lipca 2024 roku, w kt6rym jednym z pozwanych jest 6-letnie dziecko, Miasto Stoteczne Warszawa wnosito o przyznanie lokalu socjalnego dla rodziny, ktéra ma zostać eksmitowana?
- Czy wszystkie lokale socjalne w Dzielnicy Śródmiescie mają zapewnione centralne ogrzewanie?
- Czy we wszystkich lokalach socjalnych w Dzielnicy Śródmiescie wyodrebniona jest łazienka oraz toaleta?
Komentarze (0)