reklama

Gdzie na narty w Bieszczadach? Sprawdź ośrodki narciarskie w tym zakątku Polski [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

Gdzie na narty w Bieszczadach? Sprawdź ośrodki narciarskie w tym zakątku Polski [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne

Będąc w Bieszczadach warto skorzystać z ofert wyciągów narciarskich. | foto Kamil Mielnikiewicz

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Warszawa Atmosfera i klimat, jaki panuje w Bieszczadach w zimowych miesiącach można porównać do scenerii bajkowych. Malownicze widoki górskie to jeden z atutów, który przyciąga w to miejsce rzesze turystów, jednak warto pamiętać, że Bieszczady mają do zaoferowania zimą wiele różnych atrakcji. Jednymi z najpopularniejszych są oczywiście stoki narciarskie, których w tym regionie Polski nie brakuje.
reklama

Będąc w Bieszczadach warto skorzystać z ofert wyciągów narciarskich. W tym temacie przoduje gmina Ustrzyki Dolne, która ze względu na rozbudowaną infrastrukturę uznawana jest za „stolicę podkarpackiego narciarstwa” czy „zimową stolicę Bieszczadów”. Właśnie w tym mieście usytuowana jest stacja Gromadzyń, a kilka kilometrów dalej – Laworta.ski. Dużą popularnością w regionie cieszy się również Centrum Turystyki Aktywnej i Sportu Bieszczad.ski w Wańkowej (gmina Olszanica) oraz stacja Lesko.ski w Weremieniu (gmina Lesko).

Ośrodki narciarskie w Bieszczadach

Centrum Turystyki Aktywnej i Sportu Bieszczad.ski – Wańkowa

Centrum Turystyki Aktywnej i Sportu Bieszczad.ski w Wańkowej to najnowocześniejszy tego typu obiekt na Podkarpaciu. Otwarty 8 stycznia 2022 roku stok, od samego początku cieszy się ogromną popularnością. Do dyspozycji narciarzy udostępniono najdłuższą w regionie czteroosobową kolej linową o długości niespełna kilometra, wyciąg talerzykowy oraz trzy ruchome chodnikami. Ponadto, u podnóża stoku, dla początkujących narciarzy przygotowano przedszkole narciarskie z ruchomym chodnikiem o długości 40 metrów.

Fot. Facebook/Bieszczad.ski Wańkowa

Na terenie obiektu znajduje się także wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardowego, szkoła narciarsko-snowboardowa oraz przeszklona od strony południowej dwupoziomowa restauracja z dwoma zewnętrznymi tarasami. Do dyspozycji gości jest również kilkadziesiąt miejsc noclegowych w znajdującym się nieopodal nowo wybudowanym hotelu.

Adres: Wańkowa 25c, 38-711 Wańkowa (powiat leski, gmina Olszanica)

Kamera z podglądem na żywo znajduje się pod tym linkiem.

Wyciąg narciarski Laworta.ski – Brzegi Dolne

Fot. Facebook/Laworta Ski

W oddalonych o 5 kilometrów od Ustrzyk Dolnych Brzegach Dolnych zlokalizowana jest stacja narciarska Laworta. Ośrodek posiada wyciąg krzesełkowy, a jego główny zjazd osiąga długość 1250 metrów. W ofercie Laworty znajdują się trasy przygotowane zarówno dla zaawansowanych narciarzy, jak i dla początkujących. Dla tych, którzy „stawiają pierwsze kroki” na stoku obiekt proponuje trzy trasy o długościach 100, 200 i 300 metrów, z kolei dla tych, którym jazda na nartach nie sprawia problemów, przygotowano zjazdy na dystansach 1150 i 1250 metrów. Po szusowaniu można skorzystać z pobliskiej restauracji. Na wciągu Laworta istnieje również możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego.

Adres: Brzegi Dolne 122, 38-700 Ustrzyki Dolne (powiat bieszczadzki, gmina Ustrzyki Dolne)

Kamera z podglądem na żywo znajduje się pod tym linkiem.

Stacja narciarska Gromadzyń w Ustrzykach Dolnych

Turyści odwiedzający Bieszczady, ale także lokalni fani białego szaleństwa podejmując decyzję o wyborze stoku do jazdy na nartach czy snowboardzie mogą wziąć pod uwagę również usługi Gromadzynia.

Stacja narciarska Gromadzyń to ośrodek znajdujący się na północnym zboczu wzgórza Gromadzyń (660 m n.p.m.) w Paśmie Równi. Oferuje miłośnikom zimowych sportów wyciąg linowy (wyposażony w 85 czteroosobowych krzesełek) oraz wyciągi orczykowe i talerzykowe. Do dyspozycji narciarzy oddane są trasy o długości 750 metrów z homologacją FIS na slalom, 800 metrów oraz 900 metrów. Fani białego szaleństwa mogą cieszyć się łącznie kilkoma kilometrami tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Warto również zauważyć, że przepustowość wyciągu to niemal 2000 osób na godzinę. Trasy są oświetlone, sztucznie naśnieżane oraz ratrakowane. Nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy narciarscy. Wszyscy przybywający w rejon Ustrzyk Dolnych, tuż przy stoku, u podnóża góry, mogą skorzystać z oferty gastronomicznej.

Fot. Facebook/ustrzyki-narty.pl

W ośrodku działa profesjonalna szkoła narciarsko-snowboardowa, serwis oraz wypożyczalnia sprzętu, która na przestrzeni lat funkcjonowania na rynku zmieniała swój wizerunek, jak i sukcesywnie podniosła jakość oferowanych usług.

Adres: ul. Naftowa, 38-700 Ustrzyki Dolne (powiat bieszczadzki, gmina Ustrzyki Dolne)

Kamera z podglądem na żywo znajduje się pod tym linkiem.

Kompleks Rekreacyjno-Wypoczynkowy Lesko.ski – Weremień

Jadąc w Bieszczady Wysokie, nie sposób nie zatrzymać się przy wyciągu narciarskim Lesko.ski w Weremieniu. Na terenie kompleksu znajduje się talerzykowy wyciąg narciarski. Składa się on z dwóch biegnących równolegle nitek o łącznej długości 1430 metrów (trasa 1 – 680 metrów, trasa 2 – 750 metrów). To typowo rodzinny, bezpieczny stok narciarski. Szerokie, oświetlone trasy nadają się idealnie do nauki jazdy na nartach i snowboardzie.

Fot. Facebook/LeskoSki Kompleks Rekreacyjno-Wypoczynkowy

Do dyspozycji gości jest 10 całorocznych komfortowych domków oraz 6 pokoi w pensjonacie. W budynku pensjonatu znajduje się restauracja, gdzie można zasmakować regionalnych potraw oraz pizzy z pieca opalanego drewnem.

Adres: Weremień 36, 38-600 Lesko (powiat leski, gmina Lesko)

Kamera z podglądem na żywo znajduje się pod tym linkiem.

Stacja Narciarska Arłamów w Arłamowie

Fot. Facebook/Hotel Arłamów

Stacja Narciarska Arłamów zlokalizowana jest przy kompleksie hotelowym w Arłamowie. Geograficznie leży co prawda na Pogórzu Przemyskim, jednak turystycznie kojarzony jest bardziej z Bieszczadami. Znajdują się tu dwa wyciągi orczykowe o długości 400 i 500 metrów. Kompleks oferuje fanom białego szaleństwa 3 trasy narciarskie o długości 400, 500 oraz 700 metrów.

Adres: Arłamów 1, 38-700 Ustrzyki Dolne (powiat bieszczadzki, gmina Ustrzyki Dolne)

Kamera z podglądem na żywo znajduje się pod tym linkiem.

Wyciąg narciarski „Kalnica” w Kalnicy

Fot. Facebook/Wyciąg Narciarski Kalnica

Jeżeli są tu fani zarówno wypraw po bieszczadzkich szlakach turystycznych, jak i jazdy na nartach to mogą udać się do Kalnicy. Wyciąg o tej samej nazwie co miejscowość zlokalizowany jest kilkanaście kilometrów za Cisną, jadąc w stronę Wetliny. Stacja ma do zaoferowania dwie trasy o różnym poziomie trudności i długościach od 800 do 850 metrów. Dodatkowo jest możliwość skorzystania z wyciągu snowtubing, który jest doskonałą atrakcją dla całych rodzin.

Adres: Kalnica 6, 38-608 Wetlina (powiat leski, gmina Cisna)

Ceny karnetów w największych bieszczadzkich ośrodkach

Szerokie, znakomicie przygotowane stoki, brak kolejek, różnorodność tras, wspaniałe widoki, atmosfera kurortu, klimatyczne pensjonaty i hotele, pyszna kuchnia, wachlarz dodatkowych atrakcji – to oczekiwania, które stawia sobie większość narciarzy. Nie ma co kryć jednak, że jednym z głównych kryteriów jest po prostu cena. Ile zapłacimy za karnet? Ile kosztuje skipass jednodniowy, a ile tydzień jazdy? Czy to się opłaca? Te pytania stawia sobie każdy miłośnik „białego szaleństwa”.

W poniższym zestawieniu przygotowaliśmy ceny trzech największych stacji narciarskich w regionie: Bieszczad.ski w Wańkowej, Laworta.ski w Brzegach Dolnych oraz stacji Gromadzyń w Ustrzykach Dolnych.

Wszystkie z nich oferują zarówno cenniki czasowe, dzienne, jak i punktowe. Dla przykładu za bilet jednodniowy w Wańkowej zapłacimy 110 złotych (bilet normalny) oraz 100 złotych (bilet ulgowy), w Brzegach Dolnych 100 złotych (bilet normalny) i 90 złotych (bilet ulgowy), z kolei w Ustrzykach Dolnych taka wejściówka kosztuje 125 złotych (bilet normalny) oraz 110 złotych (bilet ulgowy). Jeśli chodzi o karnety czasowe to za 3 godziny na Gromadzyniu trzeba uiścić opłatę w wysokości 85 złotych (bilet normalny) i 80 złotych (bilet ulgowy), na Laworcie 80 złotych (bilet normalny) i 70 złotych (bilet ulgowy). Bieszczad.ski nie oferuje trzygodzinnej wejściówki, jednak za 2 godziny zapłacimy tam 75 złotych (bilet normalny) i 70 złotych (bilet ulgowy), a za 4 godziny 95 złotych (bilet normalny) oraz 90 złotych (bilet ulgowy).

Jeżeli weźmiemy pod uwagę karnet 5-dniowy, nadrożnej zapłacimy za niego w Ustrzykach Dolnych, gdzie wejściówka bez żadnych ulg kosztuje 470 złotych. W porównaniu do Wańkowej i Brzegów Dolnych jest to o odpowiednio 50 i 90 złotych więcej. Ponadto ośrodki narciarskie proponują narciarzom karnety punktowe.

Wypożyczalnia sprzętu

Narciarskie i snowboardowe wyczyny naturalnie wiążą się z koniecznością posiadania odpowiedniego sprzętu. Musimy się zdecydować na jego zakup lub wypożyczenie. Obydwa rozwiązania znajdą swoich zwolenników, warto jednak zastanowić się nad plusami i minusami tych opcji. Jeżeli jesteśmy narciarskimi nowicjuszami, nie wiemy czym różnią się poszczególne rodzaje nart i które są dla nas najlepsze, warto podczas pierwszych zjazdów wypróbować kilka z nich. Niektóre wypożyczalnie umożliwiają zmianę sprzętu podczas jego wynajmu.

Jeśli chodzi o zagadnienia związanie z tym, czy kupić, czy wypożyczyć sprzęt narciarski, to najważniejszą rolę odgrywają tu buty narciarskie oraz same narty. W większości przypadków osoby, które wypożyczają sprzęt narciarski to te, które nie mają dużego doświadczenia i dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w tej dziedzinie sportu. Dla tych osób odpowiedź na pytanie kupować czy wypożyczać sprzęt narciarski wiąże się z nabyciem odpowiedniego doświadczenia i wiązaniem swojej przyszłości z uprawianiem hobbystycznym tego pięknego sportu. Osoby te zazwyczaj stoją przed dylematem, czy będzie to zakup tylko jednorazowy, czy inwestycja na przyszłość. Wypożyczanie sprawdza się zatem w przypadku narciarzy początkujących, którzy jeżdżą bardzo rzadko. Jeśli jednak chcesz się rozwijać, to zdecydowanie lepiej jest postawić na kupno własnego sprzętu

– czytamy na portalu skiland.pl.

Fot. Facebook/Bieszczad.ski Wańkowa

Niemal każde ośrodki narciarskie, również te w powiecie bieszczadzkim i leskim, oferują swoim klientom możliwość wypożyczenia sprzętu. Dla jednych jedną z najważniejszych kwestii jest cena. Pod uwagę wzięliśmy trzy największe stacje w regionie: Bieszczad.ski w Wańkowej, Laworta.ski w Brzegach Dolnych oraz Gromadzyń w Ustrzykach Dolnych.

Ceny sprzętu narciarskiego w Wańkowej (ceny za cały dzień)

 • Narty + buty + kije + kask – 60 złotych
 • Snowboard + buty + kask – 60 złotych
 • Narty – 40 złotych
 • Buty – 40 złotych
 • Kije – 15 złotych
 • Kask – 15 złotych
 • Gogle – 15 złotych
 • Snowboard – 40 złotych
 • Buty snowboardowe – 40 złotych
 

Ceny sprzętu narciarskiego w Brzegach Dolnych

 • Narty + buty + kije – 45 złotych (cały dzień), 40 złotych (4 godziny), 25 złotych (jazda wieczorna od godziny 16:00)
 • Snowboard + buty – 45 złotych (cały dzień), 35 złotych (4 godziny), 25 złotych (jazda wieczorna od godziny 16:00)
 • Narty carving – 35 złotych (cały dzień), 30 złotych (4 godziny), 20 złotych (jazda wieczorna od godziny 16:00)
 • Snowboard – 35 złotych (cały dzień), 30 złotych (4 godziny), 20 złotych (jazda wieczorna od godziny 16:00)
 • Buty – 30 złotych (cały dzień), 30 złotych (4 godziny), 20 złotych (jazda wieczorna od godziny 16:00)
 • Kije – 10 złotych (cały dzień), 10 złotych (4 godziny), 5 złotych (jazda wieczorna od godziny 16:00)
 • Kask – 10 złotych (cały dzień), 10 złotych (4 godziny), 5 złotych (jazda wieczorna od godziny 16:00)
 

Ceny sprzętu narciarskiego w Ustrzykach Dolnych

 • Narty + buty + kije – 60 złotych (cały dzień), 50 złotych (3 godziny)
 • Snowboard + buty – 60 złotych (cały dzień), 50 złotych (3 godziny)
 • Narty carving – 50 złotych (cały dzień), 40 złotych (3 godziny)
 • Buty – 40 złotych (cały dzień), 35 złotych (3 godziny)
 • Kije – 20 złotych (cały dzień), 20 złotych (3 godziny)
 

Patrząc na ceny sprzętu narciarskiego w tych ośrodkach, można zauważyć, że różnice cenowe nie są ogromne. Oczywiście mogą się one różnić w zależności od marki, jakości i sezonu. Dla osób planujących częste wyjazdy na stok warto rozważyć zakup własnego sprzętu, co w dłuższej perspektywie może być bardziej opłacalne. Należy również wspomnieć o dodatkowych usługach oferowanych przez ośrodki, takich jak szkolenia czy korzystanie z wyciągów. Te dodatkowe koszty mogą wpłynąć na ostateczny budżet wydatków podczas wizyty w ośrodkach narciarskich.

Bieszczadzkie stacje narciarskie a największy ośrodek narciarski w Polsce

Największym terenem narciarskim w Polsce jest ośrodek Szczyrk Mountain Resort. Na gości czeka tam 36 kilometrów tras zjazdowych, a najwyższy punkt znajduje się na wysokości 1257 metrów. Teren narciarski położony jest pomiędzy miastami i wsiami Szczyrk, Czyrna, Salmopol oraz Solisko i jest popularnym miejscem wypoczynku dla wielu miłośników sportów zimowych. Znajdują się tam różne wyciągi, które prowadzą do dobrze przygotowanych tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Ile zapłacimy tam za wypożyczenie sprzętu narciarskiego na cały dzień? Komplet (narty, buty, kije) to koszt 62 złotych, same narty - 51 złotych, buty - 28 złotych oraz kije (17 złotych). Jeśli chodzi o snowboard to za zestaw składający się z deski i butów zapłacimy 62 złote, samą deskę - 51 złotych oraz buty - 28 złotych. Warto też spojrzeć na ceny karnetów. W przypadku tej stacji cena jednodniowego skipassu wynosi od 129 do 169 złotych.

Dojazd komunikacją publiczną a własnym pojazdem

Biorąc pod uwagę dojazd do ośrodków w Wańkowej, Brzegach Dolnych, Ustrzykach Dolnych, Weremieniu czy Kalnicy, preferowanym środkiem transportu jest tu własny samochód, gdyż ze względu na położenie wszystkich stacji narciarskich, przejazd komunikacją publiczną może być znacząco utrudniony. Ponadto warto tu wziąć pod uwagę przewóz całego sprzętu do szusowania na stoku (oczywiście możemy go też wypożyczyć).

Mimo wszystko w tym aspekcie bez wątpienia przoduje Gromadzyń w Ustrzykach Dolnych, który oddalony jest od dworca autobusowego i kolejowego o niecały kilometr. Do miasta będącego siedzibą powiatu bieszczadzkiego dojeżdżają bezpośrednie busy z Krakowa i Lublina, jednak uwzględniając również przesiadki dojedziemy w ten zakątek Polski z Warszawy, Wrocławia czy Katowic. Planując taką podróż można też uwzględnić pociągi, które co prawda jeżdżą tylko z Sanoka, ale z przesiadką dojedziemy między innymi ze stolicy województwa małopolskiego.

Ferie zimowe to najlepszy czas na narty

Panująca aktualnie aura pogodowa w Bieszczadach sprzyja działalności wszystkim ośrodkom narciarskim. Aby wszystko funkcjonowało tak jak należy potrzebni są również doświadczeni pracownicy, jakich oczywiście bieszczadzkim stacjom nie brakuje oraz profesjonalny sprzęt do prawidłowego utrzymania stoku.

Posiadamy 20 najnowocześniejszych na świecie armat śnieżnych, które pozwalają wyprodukować w tym samym czasie nawet 3-krotnie więcej śniegu niż inne dostępne na rynku armatki, a do osiągnięcia pełnej wydajności nie potrzebują bardzo niskich temperatur. Zakupiliśmy też nowoczesny ratrak wyposażony w system mapowania stoku. Pozwala nam to w czasie rzeczywistym mierzyć grubość pokrywy śnieżnej i ratrakować stoki tak, by stworzyć jak najlepsze warunki dla narciarzy i snowboardzistów. Dzięki systemowi wiemy z dokładnością co do 1 centymetra jaka jest grubość pokrywy śnieżnej w każdym miejscu na stokach

– mówi w rozmowie z portalem wBieszczady.pl Michał Podsobiński ze stacji narciarskiej Bieszczad.ski w Wańkowej.

Przypomnijmy. W dniach od 15 do 28 stycznia ferie odbywają się w województwach: dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim. Od 22 stycznia do 4 lutego w województwie: podlaskim i warmińsko-mazurskim, od 29 stycznia do 11 lutego w województwie: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim, z kolei od 12 lutego do 25 lutego uczniowie z województwa kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego będą odbywać swój zimowy urlop. 

reklama
Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Warszawy i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama