- Unia Europejska stoi w obliczu bezprecedensowych zagrożeń - od napięć i konfliktów geopolitycznych, ryzyka cyberbezpieczeństwa i manipulacji informacjami. Należy zwiększyć zdolność UE do przewidywania, zapobiegania i reagowania na te zagrożenia - uważa Komisja Europejska. Przedstawiła więc strategię Unii Gotowości.
Strategia ma podnieść gotowość cywilnej i wojskowej UE oraz gotowości na przyszłe kryzysy, tak aby wszyscy byli gotowi i zdolni do szybkiej i skutecznej reakcji w razie potrzeby. Strategia ma pomóc poprzez zwiększenie koordynacji i wydajności w ramach istniejących strategii oraz poprzez wspieranie kultury odporności poprzez zaangażowanie wszystkich szczebli społeczeństwa.
Rób zapasy na trzy dni
Strategia opiera się na zintegrowanym podejściu obejmującym wszystkie zagrożenia: koncentruje się na przygotowaniu się i reagowaniu na wszystkie rodzaje zagrożeń, zamiast zajmować się nimi oddzielnie. Podejście obejmujące całe społeczeństwo: wszystkie sektory, organizacje i osoby powinny być zaangażowane. Podejście obejmujące cały rząd: agencje rządowe i departamenty koordynują się i współpracują, aby skuteczniej zajmować się zagrożeniami.
Strategia Unii Gotowości to między innymi zachęcanie społeczeństwa do podejmowania praktycznych działań, takich jak utrzymywanie podstawowych zapasów przez co najmniej 72 godziny w sytuacjach awaryjnych, zwiększenie świadomości na temat ryzyka i zagrożeń.
Kampania gotowości
To także promowanie programów podnoszenia świadomości, takich jak panele obywatelskie, kampanie internetowe i zestawy narzędzi do komunikacji strategicznej i opracowanie wytycznych w celu osiągnięcia samowystarczalności ludności wynoszącej co najmniej 72 godziny, zapewnienie dostaw wody i innych krytycznych zasobów naturalnych oraz organizowanie regularnych ćwiczeń UE w celu promowania kompleksowej gotowości.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa gotowe
RCB na swojej nowej stronie przygotowało już praktyczny poradnik na wypadek zagrożeń, zwłaszcza wojennych. Co radzi RCB?Przede wszystkim - porozmawiaj z osobami, z którymi mieszkasz (w tym również z dziećmi) o potencjalnych zagrożeniach. Opowiedz o nich oraz przedstaw plan działania podczas ich wystąpienia. Zastanówcie się, w jaki sposób będziecie się ze sobą kontaktować, ustalcie miejsca, w których będziecie na siebie czekać w przypadku wystąpienia danego zdarzenia. Bądźcie gotowi na każdą ewentualność-tak, żeby wcześniej każdy wiedział, co ma robić.
Aby mieć pewność, że w tej, lub innej sytuacji kryzysowej zabierzesz wszystko, co potrzebne, warto zadbać o wcześniejsze przygotowanie zestawu ewakuacyjnego - dodaje RCB. I wymienia, co powinno się w nim znaleźć:
radio na baterie + baterie
latarka + baterie
najpotrzebniejsze dokumenty
zapalniczka/zapałki
maski oddechowe/ochronne
mapa z lokalnymi drogami, kompas, busola, GPS
otwieracz do puszek
posiłki na 2 dni
nóż, ołówek i notes
komplet sztućców
kurtka przeciwdeszczowa
apteczka
śpiwór
worki na śmieci
ubranie na zmianę
mydło, żel do dezynfekcji
kombinerki, łom, narzędzie wielofunkcyjne
gotówkę w niewielkich nominałach
butelkę filtrującą z nowym filtrem
gumy, sznurki, opaska zaciskowa
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.