reklama

Kwiecień 2025 na niebie: Od Różowego Księżyca do koniunkcji z Jowiszem - zobacz to na własne oczy!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: NASA's Scientific Visualization Studio/Ernie Wright

Kwiecień 2025 na niebie: Od Różowego Księżyca do koniunkcji z Jowiszem - zobacz to na własne oczy! - Zdjęcie główne

Księżyc w kwietniu dostarczy nam okazji do ciekawych obserwacji | foto NASA's Scientific Visualization Studio/Ernie Wright

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości WarszawaKwiecień 2025 roku przyniesie miłośnikom astronomii w Polsce wiele niezapomnianych wrażeń. Od pełni Księżyca, przez deszcz meteorów Lirydów, po spektakularne koniunkcje planet – sprawdź, co warto obserwować na nocnym niebie.
reklama

NASA's Scientific Visualization Studio/Ernie Wright

​Pełnia Księżyca – „Różowy Księżyc”:  13 kwietnia, godzina 02:20 

Kwietniowa pełnia nazywana jest „Różowym Księżycem” od różowego floksu (Phlox subulata), który kwitnie w tym okresie. Nazwa ta pochodzi z tradycji rdzennych Amerykanów i odnosi się do wiosennych kwiatów, a nie do rzeczywistego koloru Księżyca. W 2025 roku pełnia ta będzie miała dodatkowy aspekt – będzie to tzw. „mikroksiężyc”, ponieważ Księżyc znajdzie się w apogeum, czyli w najdalszym punkcie swojej orbity wokół Ziemi, co sprawi, że będzie wydawał się nieco mniejszy i mniej jasny niż zwykle. 

reklama

Zjawisko będzie widoczne w całej Polsce. Aby w pełni docenić piękno „Różowego Księżyca”, warto znaleźć miejsce z dala od miejskich świateł i obserwować go w momencie jego wschodu lub zachodu, gdy efekt iluzji księżycowej sprawia, że wydaje się większy.​

Rój meteorów – Lirydy: 17–26 kwietnia. Maksimum: noc z 21 na 22 kwietnia​.

Lirydy to jeden z najstarszych znanych rojów meteorów, z obserwacjami sięgającymi 2700 lat. Meteory te pochodzą z komety C/1861 G1 (Thatcher) i charakteryzują się jasnymi, szybkimi śladami. W maksimum można oczekiwać około 15 - 20 meteorów na godzinę. W 2025 roku obserwacje mogą być częściowo utrudnione przez światło Księżyca w fazie ostatniej kwadry, który wzejdzie kilka godzin po północy.

reklama

Najlepszy czas na obserwację to późne godziny wieczorne 21 kwietnia, przed wschodem Księżyca. Radiant roju, czyli punkt, z którego zdają się wybiegać meteory, znajduje się w konstelacji Lutni (Lyra), która w tym czasie będzie wysoko nad horyzontem. 

Koniunkcja Księżyca z Plejadami: 29 kwietnia

Wieczorem 29 kwietnia dojdzie do zbliżenia Księżyca do gromady otwartej Plejady (M45) w gwiazdozbiorze Byka. To zjawisko będzie widoczne gołym okiem jako bliskie sąsiedztwo jasnego Księżyca i charakterystycznej grupy gwiazd. ​Księżyc w fazie wąskiego sierpa zbliży się do gromady otwartej Plejady (M45) w gwiazdozbiorze Byka. W niektórych regionach Europy dojdzie nawet do zakrycia (okultacji) niektórych gwiazd Plejad przez Księżyc. Plejada to jedna z najbardziej znanych gromad gwiazd, często nazywana „Siedmioma Siostrami”.

reklama

Zjawisko będzie widoczne gołym okiem jako bliskie sąsiedztwo Księżyca i Plejad na niebie. Do obserwacji zakrycia poszczególnych gwiazd Plejad przez Księżyc potrzebny będzie teleskop lub lornetka. Najlepszy czas na obserwację to wczesny wieczór, tuż po zachodzie Słońca, patrząc w kierunku zachodnim.​

Koniunkcja Księżyca z Jowiszem 30 kwietnia

Pod koniec miesiąca, 30 kwietnia, Księżyc zbliży się na niebie do planety Jowisz, tworząc efektowną koniunkcję widoczną na porannym niebie. Jowisz to największa planeta Układu Słonecznego. Oba obiekty będą widoczne blisko siebie.​ Zjawisko będzie widoczne gołym okiem. Aby je zaobserwować, należy spojrzeć na zachodnie niebo w godzinach wieczornych. Jowisz będzie jasnym punktem światła w pobliżu Księżyca.​

Widoczność planet:

Merkury: Widoczny na porannym niebie tuż nad horyzontem. Stopniowo będzie się oddalać od Słońca, osiągając maksymalną elongację 21 kwietnia. Jednak ze względu na niskie położenie nad horyzontem, obserwacje mogą być utrudnione.
Mars: Widoczny na zachodnim niebie w godzinach wieczornych. Będzie można go dostrzec gołym okiem jako jasny, czerwonawy punkt. 

Widoczność gromady kulistej M3

Gromada kulista M3, zwana również „miastem gwiazd”, będzie widoczna na nocnym niebie w kwietniu. Do jej obserwacji zalecane jest użycie teleskopu lub lornetki, gdyż jest to obiekt o niskiej jasności. M3 został odkryty przez Charles’a Messiera w 1764 roku. Jest to jedna z największych i najjaśniejszych gromad, składa się z ponad pół miliona gwiazd. Na niebie M3 odnaleźć można na południowym krańcu konstelacji Psów Gończych, przy granicy z Warkoczem Bereniki i Wolarzem.

Wszystkie wymienione zjawiska będą widoczne z terenu Polski, o ile pozwolą na to warunki atmosferyczne. Aby cieszyć się ich obserwacją, warto znaleźć miejsce z dala od miejskich świateł i uzbroić się w cierpliwość oraz podstawowy sprzęt optyczny, taki jak lornetka czy teleskop.​

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo