- Bóg, honor i Ojczyzna - skandowało kilkaset osób, demonstrujących przed siedzibą TV Republika przy Placu Bankowym. Protestowali przeciwko wyrokowi Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o przyznaniu koncesji dla Telewizji Republika i Telewizji wPolsce24.
W dzisiejszej manifestacji uczestniczyli przede wszystkim członkowie klubów Gazety Polskiej. Mieli ze sobą biało-czerwone flagi i transparenty:"Stop cenzurze", "Tusk nie zamknie nam ust" Na jutro zapowiedziany został kolejny protest w tym samym miejscu.
O czym - w sprawie TV Republika - zdecydował sąd?
9 kwietnia WSA w Warszawie rozpatrzył skargę POLSKIE WOLNE MEDIA P.S.A. na decyzję z 2 lipca 2024 r. którą to decyzją po rozpatrzeniu wniosków TV2 Média Csoport Zártkörűen Működő Részvénytársaság z siedzibą w Budapeszcie, Telewizja Republika S.A. z siedzibą w Warszawie, Fratria Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni, POLSKIE WOLNE MEDIA P.S.A. z siedzibą w Szczecinie, przewodniczący KRRiT postanowił:
1a. udzielić koncesji spółce Telewizja Republika S.A. z siedzibą w Warszawie na rozpowszechnianie programu telewizyjnego pod nazwą „Republika”,
1b. udzielić koncesji spółce Fratria Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni, na rozpowszechnianie programu telewizyjnego pod nazwą „WPOLSCE24”,
1c. odmówić udzielenia spółce TV2 Média Csoport Zártkörűen Működő Részvénytársaság z siedzibą w Budapeszcie (Węgry) koncesji na rozpowszechnianie w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny w multipleksie ósmym programu telewizyjnego pod nazwą „PTV”,
1d. odmówić udzielenia spółce POLSKIE WOLNE MEDIA P.S.A. z siedzibą w Szczecinie koncesji na rozpowszechnianie w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny w multipleksie ósmym programu telewizyjnego pod nazwą „POLSKA24”.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 9 kwietnia 2025 r. uchylił zaskarżoną decyzję oraz uchwałę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 21 czerwca 2024 r. i zasądził od Przewodniczącego KRRiT na rzecz POLSKIE WOLNE MEDIA P.S.A. z siedzibą w Szczecinie kwotę 10480 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
W ustnych motywach wyroku Sąd wskazał, że skarga jest zasadna, albowiem Przewodniczący KRRiT dokonując wyboru w postępowaniu koncesyjnym, naruszył przepisy postępowania administracyjnego i nie zweryfikował prawidłowo wniosków o koncesję, zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 2022 r. poz. 1722, z późn. zm.), zwanej dalej „u.r.t.”, który to przepis określa ustawowe przesłanki do przyznania koncesji.
Kontrolując zaskarżoną decyzję Sąd wskazał, że przedmiotem postępowania koncesyjnego było przede wszystkim wyłonienie podmiotu, który w sposób najpełniejszy realizuje najlepsze warunki programowe zgodne z wyznaczonymi ustawą o radiofonii i telewizji zasadami wyboru. Wydana w sprawie decyzja tego wyboru nie uzasadnia.
Z protokołu posiedzenia KRRiT z 21 czerwca 2024 r. wynika, że KRRiT jako nadrzędne kryterium wyboru w postępowaniu koncesyjnym wybrała ilość listów intencyjnych przesłanych przez zwolenników Telewizji Republika, a nie przesłanki ustawowe określone w art. 36 u.r.t.
W ocenie Sądu taka argumentacja jest niedopuszczalna. Nie została także w sposób prawidłowy dokonana ocena wiarygodności finansowej Telewizji Republika, co ma kluczowe znaczenie z uwagi na wymóg pozytywnej oceny ekonomiczno - finansowej wynikający z treści art. 36 ust. 1 pkt 2 u.r.t.
Sąd podzielił także stanowisko strony skarżącej, że uzasadnienie decyzji nie zawiera wyjaśnień przyczyn, dla których udzielono koncesji spółkom Telewizja Republika S.A. oraz Fratria Sp. z o.o., mimo, że strona skarżąca proponowała w swoim programie treści o zbliżonym charakterze.
Zdaniem Sądu w sprawie doszło do wydania decyzji z przekroczeniem granic uznania administracyjnego oraz zasady równości wobec prawa. W ocenie Sądu, należyte rozpatrzenie sprawy mogłoby prowadzić do wniosku, że kryteria wyboru wskazywane przez organ, spełniłaby również strona skarżąca, która wybrana nie została.
Wyrok jest nieprawomocny. Stronom postępowania będzie przysługiwała możliwość jego zaskarżenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.