W Warszawie powstają nowe, policyjne punkty obsługi interesanta. Będzie w nich można złożyć m.in. zawiadomienie. To początek zmian w strukturze i funkcjonowaniu warszawskiego garnizonu policji. Poza punktami obsługi, zlokalizowanymii na przykład na usynowskiej stacji metra Natolin, zmieni się struktura i funkcjowanie warszawskiej policji.
Na "policyjnej pustyni", jaką jest obecnie Wilanów, powstał nie tylko punkt obsługi (przy ul. Kolegiackiej 3, czynny od 12 do 19.30), ale wkrótce ma powstać odrębna, dzielnicowa komenda policji, wyodrębniona z obecnej "dwójki", obejmującej obecnie Mokotów, Ursynów i Wilanów.
W nowych punktach będzie można złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Policja musi je przyjąć od każdego, kto ma taką informację, bez względu na jego wiek, płeć, rasę, czy narodowość. Jeżeli zawiadamiający nie włada językiem polskim, protokół zostanie sporządzony z udziałem tłumacza. Jeżeli zaś zawiadamiającym jest osoba głucha lub niema, wszelkie czynności zostaną przeprowadzone z udziałem biegłego sądowego o odpowiedniej specjalności (dotyczy to sytuacji, gdy zawiadomienie jest składane w formie ustnej).
Zawiadomienie o przestępstwie ma obowiązek przyjąć każdy funkcjonariusz policji
Zawiadomienie o przestępstwie ma obowiązek przyjąć każdy funkcjonariusz policji na każdym posterunku, komisariacie i w każdej komendzie policji, sporządzając protokół przyjęcia ustnego zawiadomienia o przestępstwie.Istnieją jednak przestępstwa, w wypadku których policji nie wystarczy zawiadomienie o przestępstwie, będzie bowiem potrzebne dodatkowe oświadczenie woli, zwane wnioskiem o ściganie karne lub w przypadku zawiadomienia o wykroczeniu – żądaniem ścigania.
Zgodnie z polską procedurą karną, osoba powyżej 17. roku życia, składająca zawiadomienie o przestępstwie, jest informowana m.in. o odpowiedzialności karnej za powiadomienie policji o niepopełnionym przestępstwie, za fałszywe oskarżenie oraz za składanie fałszywych zeznań – art. 238 k.k.1, art. 234 k.k., art. 233 k.k.
W stosunku do zawiadamiających małoletnich, wygląda to inaczej - dzieci poniżej 13. roku życia informuje się po prostu, że w rozmowie z policjantem należy mówić prawdę, dzieci od 13 do 17 lat uprzedza się o treści przywołanych artykułów kodeksu karnego oraz środków przewidzianych w przepisach o postę- powaniu w sprawach nieletnich w przypadku świadomego naruszenia tych artykułów. Dziecko, które ukończyło 17 lat, jest traktowane jak osoba dorosła.
Najczęściej spotykaną formą zawiadomienia o przestępstwie jest zawiadomienie złożone w formie ustnej, przyjęte i spisane przez policjanta w formie protokołu. Przed zakończeniem czynności nie możesz oddalić się z jednostki policji, nie możesz również odmówić zapoznania się z treścią protokołu oraz podpisania go, masz za to prawo żądać, by policjant zamieścił w protokole z pełną dokładnością wszystkie twoje wypowiedzi, gdy dotyczą one twoich praw lub interesów.
W sposób szczególny traktowani są pokrzywdzeni przestępstwami seksualnymi. Zawiadomienie o przestępstwie przyjmowane od pokrzywdzonego ogranicza się do wskazania najważniejszych faktów i dowodów. Przesłuchania natomiast pokrzywdzonego w charakterze świadka zarezerwowane zostało dla sądu i prowadzone jest w warunkach zapewniających pokrzywdzonemu odpowiedni komfort psychiczny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.