Już 20 stycznia 2025 r. wojewoda mazowiecki Tomasz Frankowski i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski potwierdzili, że budynek przeszedł na własność miasta i można zacząć nad nim pracować - donosił pod koniec stycznia muratorplus.pl. Zdewastowane budynki, które przez lata budziły kontrowersje, zostaną częściowo wyburzone, a na ich miejscu powstaną nowe mieszkania komunalne i na wynajem. Transformacja „Szpiegowa” będzie jednym z większych projektów miejskich w tej części Warszawy.
Tajemniczy kompleks z czasów PRL
- Historia budynków przy ul. Sobieskiego 100 sięga lat 70. XX wieku - przypomina tvn24 warszawa. - Władze PRL przekazały wówczas teren Związkowi Radzieckiemu, który zbudował tam osiedle przeznaczone dla radzieckiego personelu dyplomatycznego i ich rodzin. - Był to zamknięty kompleks, niedostępny dla postronnych osób, co z czasem obrosło legendami o działalności wywiadowczej i tajnych operacjach prowadzonych przez sowieckie służby.
Po rozpadzie ZSRR kompleks przeszedł w ręce Rosji, jednak nigdy nie został oficjalnie zalegalizowany jako własność Federacji Rosyjskiej. Mimo braku formalnych umów, budynki były wykorzystywane przez rosyjską ambasadę aż do ich ostatecznego opuszczenia. Przez lata nieruchomość popadała w ruinę. Zdewastowane budynki były regularnie niszczone przez wandali i osoby bezdomne, a nielegalne wejścia na teren „Szpiegowa” budziły niepokój okolicznych mieszkańców.
Miasto odzyskało teren po wieloletniej walce
Warszawski ratusz przez lata próbował przejąć nieruchomość, ale Rosja nie chciała oddać kompleksu. Sprawa trafiła do sądu i po długiej batalii w 2022 roku miasto ostatecznie odzyskało teren - dodaje tvn24.pl. Władze Warszawy ogłosiły wtedy, że kompleks zostanie wykorzystany na cele mieszkaniowe. Decyzja o przeznaczeniu 132 milionów złotych na remont wpisuje się w strategię miasta dotyczącą budownictwa komunalnego. Dwa najbardziej zniszczone budynki zostaną rozebrane, a na ich miejscu powstanie nowoczesna zabudowa mieszkalna.
Jakie są plany wobec "Szpiegowa"?
Rewitalizacja obejmie nie tylko mieszkania. Miasto planuje także zagospodarowanie terenu wokół, tworząc nowoczesną przestrzeń miejską. W planach jest budowa infrastruktury rekreacyjnej oraz uporządkowanie zieleni.
Nowe mieszkania mają być przeznaczone na wynajem dla osób kluczowych dla funkcjonowania miasta, takich jak nauczyciele, pracownicy służby zdrowia czy przedstawiciele innych zawodów publicznych. Przebudowa zostanie rozłożona na kilka lat, a jego realizacja będzie uzależniona od harmonogramu finansowania. Urzędnicy zapowiadają, że będą informować mieszkańców o postępach prac i kolejnych etapach inwestycji.
Koniec starego „Szpiegowa”
Przekształcenie dawnego kompleksu dyplomatycznego w osiedle mieszkaniowe symbolicznie kończy pewną epokę. Tajemnicze „Szpiegowo”, które przez dekady było symbolem zimnowojennych relacji między Polską a Rosją, zmieni się w nowoczesną przestrzeń użytkową. Choć prace potrwają jeszcze wiele lat, już teraz można powiedzieć, że miejsce to przestanie być symbolem rosyjskiej obecności w Warszawie i stanie się częścią miejskiej tkanki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.