reklama

Centrum Lokalne Kamionek. Pomysł się nie udał, co teraz planuje dzielnica?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Urząd Dzielnicy Praga Południe

Centrum Lokalne Kamionek. Pomysł się nie udał, co teraz planuje dzielnica? - Zdjęcie główne

Centrum Lokalne Kamionek. Pomysł się nie udał, co teraz planuje dzielnica? | foto Urząd Dzielnicy Praga Południe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości WarszawaCentrum Lokalne Kamionek, zlokalizowane na terenie dawnego Bazaru Rogatka, miało stać się nowoczesnym miejscem handlu i spotkań dla mieszkańców Pragi-Południe. Jednak od momentu otwarcia inwestycja borykała się z problemami, które doprowadziły do jej opłakanego stanu.
reklama

Projekt nowego zagospodarowania Centrum Lokalnego Kamionek

Początki i założenia Centrum Lokalnego Kamionek

Budowa Centrum Lokalnego Kamionek rozpoczęła się w sierpniu 2022 roku. Początkowo planowano zakończenie prac w czerwcu 2023 roku, jednak inwestycja napotkała na opóźnienia, a ostateczne zakończenie prac miało miejsce w grudniu 2023 roku. 

Centrum Lokalne Kamionek powstało na miejscu dawnego Bazaru Rogatka, który funkcjonował od 1991 roku jako ważne miejsce handlu i spotkań dla mieszkańców Pragi-Południe. Bazar został zlikwidowany w maju 2016 roku, co spotkało się z niezadowoleniem lokalnej społeczności.

reklama

Plany budowy Centrum Lokalnego Kamionek pojawiły się już w 2019 roku, jednak realizacja inwestycji napotykała na liczne przeszkody, w tym nieudane przetargi i brak wykonawcy. Ostatecznie budowa rozpoczęła się w sierpniu 2022 roku i zakończyła w grudniu 2023 roku, pochłaniając około 6 milionów złotych .​

Problemy i kontrowersje

Mimo początkowych założeń, pawilony przez długi czas stały puste. Radni z Lewicy Miasto Jest Nasze przeprowadzili kontrolę, z której wynikało, że chętni na wynajem byli, jednak ich oferty były odrzucane z błahych powodów. Dodatkowo, odwołanie przewodniczącego komisji zajmującej się sprawą wzbudziło kontrowersje i oskarżenia o brak transparentności.

Marek Borkowski, radny dzielnicy, w lipcu ubiegłego roku rzucił nawet pomysł przekazania nieużywanych pawilonów w kontenerach na potrzeby polskich żołnierzy, żołnierzy, strzegących granicy z Białorusią.  W odpowiedzi na kolejną interpelację, burmistrz Tomasz Kucharski pisał

reklama

Centrum Lokalne Kamionek zlokalizowane na terenie dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy przy ulicy przy ulicy Grochowskiej 328 zostało stworzone z myślą o potrzebach okolicznych mieszkańców i przedsiębiorców. W trakcie planowania inwestycji odbyły się szerokie konsultacje społeczne. Konsultacje miały na celu poznanie preferencji kupców oraz ich klientów.

Osoby uczestniczące w konsultacjach szczegółowo wypowiadały się m.in. w zakresie rodzaju działalności, jaka winna być prowadzona w pawilonach, czy też w zakresie potrzebnej do tego celu przestrzeni. Kierując się tymi opiniami przystąpiono do realizacji inwestycji.

Z uwagi na szybkie zmiany w strukturze społecznej, jakie mają miejsce w tej okolicy oraz wydłużenie okresu realizacji inwestycji na skutek wzrostu cen w budownictwie, zmianom uległy również oczekiwania i wymagania osób aktualnie zainteresowanych najmem lokali użytkowych na terenie Centrum.

reklama

Obecnie przedsiębiorcy oczekują większej swobody w dostosowaniu pawilonów do prowadzonej działalności. Zmianie uległy również niektóre preferencje dotyczące rodzaju prowadzonej w lokalach działalności. Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, zaproponowana forma najmu pawilonów użytkowych nie spotkała się z dużym zainteresowaniem Najemców.

W związku z powyższym, Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, jako zarządca terenu, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zarówno kupców, jak i mieszkańców, prowadzi analizę możliwych do podjęcia działań, które zaradzą występującym niedogodnościom.

W sierpniu 2024 roku, radni Dorota Spyrka i Robert Migas w interpelacji do burmistrza podsumowali, że z całego CLK czynne są jedynie plac zabaw i plenerowa siłownia. - Za pawilonami postawiono toalety, które według naszej wiedzy są nieczynne. Mieszkańcy zauważają złośliwie, że być może nie są czynne dlatego, że miejsce to zaostało opanowane przez osoby, urządzające nocami głośne libacje alkoholowe. Podejrzewają, że włodarze chcą uniknąć podejrzen o udostępnianie im dodatkowej infrastruktury...

Ech, te dzieci... 

Radni doytywali w sprawie nieczynnego kranu na placu zabaw w Centrum Lokalnym Kamionek. Okazało się, że kran został zakręcony "z powodu nieodpowiedniego użytkowania oraz w celu zapobiegnięcia poważniejszej jego awarii". Otóż miał być źródłem wody pitnej dla osób korzystających z placu zabaw. - Niestety kran stał się miejscem zabaw dzieci, które w niekontrolowany sposób lały wodę. Zabawy dzieci prowadziły też do częstego zatykania odpływu wody piachem - wyjaśniała Bożena Przybyszewska, zastępca burmistrza Pragi-Południe.

Nowa koncepcja zagospodarowania

W końcu władze dzielnicy Praga-Południe zaproponowały nową koncepcję zagospodarowania terenu. Plan zakłada pozostawienie jedynie pawilonów gastronomicznego i sanitarnego, przeniesienie pozostałych kontenerów do Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Zegrzu oraz organizację wydarzeń takich jak targi śniadaniowe czy jarmarki. Ma być tam też więcej zieleni.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo