W nadchodzących wyborach zarządzonych na 9 czerwca 2024 roku, nie każdy wyborca będzie mógł osobiście udać się do lokalu wyborczego. Na szczęście prawo przewiduje możliwość głosowania korespondencyjnego – z domu lub innego miejsca pobytu. Sprawdź, kto może z tej opcji skorzystać, jak złożyć wniosek i jakie są terminy.
Kto może głosować korespondencyjnie?
Zgodnie z obowiązującym prawem, z głosowania korespondencyjnego mogą skorzystać osoby, które spełniają co najmniej jeden z trzech warunków:
- Są osobami z niepełnosprawnością - w stopniu znacznym lub umiarkowanym, zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
- Podlegają obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji domowej - w rozumieniu przepisów ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych.
- Ukończą 60 lat najpóźniej w dniu głosowania.
Głosować korespondencyjnie można tylko w kraju
Uwaga! Głosować korespondencyjnie mogą wyborcy ujęci w stałym obwodzie głosowania zgodnie z adresem zameldowania na pobyt stały lub adresem stałego zamieszkania na terenie Warszawy, zarejestrowanym w Centralnym Rejestrze Wyborców ( jak zmienić stały obwód głosowania lub dopisać się do CRW).Głosować korespondencyjne nie mogą wyborcy umieszczeni w spisach wyborców w: obwodach głosowania utworzonych w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych, aresztach śledczych i domach studenckich, a także wyborcy, którzy udzielili pełnomocnictwa do głosowania. Głosowanie korespondencyjne jest również wyłączone w przypadku głosowania w obwodach głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich.
Do kiedy trzeba zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego?
Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłaszać do 13. dnia przed dniem wyborów, tj. do dnia 5 maja 2025 r., a wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, do 5. dnia przed dniem wyborów tj. do dnia 13 maja 2025 r. Po tym czasie nie będzie już możliwe skorzystanie z tej formy głosowania.
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego?
Można to zrobić na trzy sposoby: osobiście, w siedzibie Komisarza Wyborczego w Warszawie I przy pl. Bankowy 3/5, wejście B, pokój 42 (parter). Godziny pracy: od poniedziałku do piątku, 8:15–16:15. Na piśmie - wypełniając formularz dostępny na stronie wybory.gov.pl. Elektronicznie - wypełniając formularz i przesyłając go przez platformę ePUAPPo pozytywnym rozpatrzeniu zgłoszenia, wyborca otrzyma pakiet wyborczy przesłany pocztą, który umożliwi oddanie głosu bez wychodzenia z domu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.