W Polsce kwestia tolerancji fotoradarów budzi wiele pytań wśród kierowców. Zgodnie z informacjami przedstawionymi w artykule opublikowanym na portalu Auto Świat, fotoradary w Polsce rejestrują przekroczenia prędkości dopiero od 11 km/h powyżej dozwolonego limitu. Oznacza to, że na przykład w obszarze z ograniczeniem do 50 km/h, urządzenie zareaguje przy prędkości 61 km/h lub wyższej. Taka tolerancja wynika z założenia, że drobne przekroczenia mogą być efektem błędu pomiarowego lub chwilowej nieuwagi kierowcy.
Fotoradar rekordzista
Warto jednak pamiętać, że ta 10-kilometrowa tolerancja dotyczy głównie stacjonarnych fotoradarów. Policja, korzystając z przenośnych urządzeń pomiarowych, ma prawo karać kierowców nawet za mniejsze przekroczenia prędkości. Choć w praktyce funkcjonariusze często stosują pewną elastyczność, to jednak teoretycznie możliwe jest nałożenie mandatu za przekroczenie o 1 km/h. Dlatego zawsze zaleca się przestrzeganie obowiązujących ograniczeń prędkości, niezależnie od ewentualnej tolerancji urządzeń pomiarowych.W 2024 roku 459 fotoradarów systemu CANARD zarejestrowało 719 158 wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości. Najwięcej wykroczeń zarejestrowały fotoradary w: Świdniku (21044), Rudzie Śląskiej (10770) oraz Wanatach (10284). Średnie przekroczenie prędkości rejestrowane przez fotoradary w 2024 roku wynosiło 22 km/h. Jednak największa część, bo blisko 400 tys. wykroczeń to przekroczenie dozwolonej prędkości w przedziale 11-20 km/h.
Analizując dane dotyczące fotoradarów w Warszawie, można zauważyć, że niektóre z nich są szczególnie skuteczne w rejestrowaniu wykroczeń. Na przykład fotoradar przy Alejach Jerozolimskich 239 w styczniu 2025 roku zarejestrował aż 2124 przypadki przekroczenia prędkości. Inne urządzenia, takie jak te przy ulicach Wybrzeże Kościuszkowskie 51 czy Pileckiego, również odnotowały wysoką liczbę naruszeń. Świadczy to o tym, że mimo świadomości obecności fotoradarów, wielu kierowców nadal nie dostosowuje prędkości do obowiązujących limitów.
Aby zwiększyć bezpieczeństwa na drogach, Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) planuje do lipca 2026 roku instalację 70 kolejnych fotoradarów. Urządzenia, kosztujące po 240 tys. zł sztuka, zostaną umieszczone w miejscach szczególnie niebezpiecznych, gdzie nadmierna prędkość jest częstą przyczyną wypadków. Nowe fotoradary mają na celu uspokojenie ruchu i zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych. Najwięcej z nich pojawi się w województwach wielkopolskim, dolnośląskim oraz mazowieckim.
Nie tylko fotorady. RedLight na skrzyżowaniach
47 systemów RedLight działających na skrzyżowaniach w 2024 roku zarejestrowało 60,5 tys. wykroczeń niezastosowania się do czerwonego sygnału świetlnego. Najwięcej naruszeń zarejestrował system działający na skrzyżowaniu al. Puszkina i ul. Rokicińskiej w Łodzi (6,8 tys.), al. Pokoju i ul. Nowohuckiej (5 tys.) oraz ul. Tischnera i ul. Brożka w Krakowie (3,6 tys.).Cztery systemy RedLight działające w ubiegłym roku na przejazdach kolejowo-drogowych zarejestrowały 12,3 tys. wykroczeń, w tym 5 tys. na ul. Cyrulików w Warszawie, 4,5 tys. na ul. Średzkiej i 2,2 tys. na ul. Szczecińskiej we Wrocławiu oraz 600 na ul. Piłsudskiego w Radomsku (system uruchomiony w lipcu). Liczba naruszeń zdeterminowana jest przede wszystkim natężeniem ruchu na skrzyżowaniu lub przejeździe kolejowo-drogowym.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.