reklama

Politolog: Część wyborców PiS została w domach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adrian Wykrota

Politolog: Część wyborców PiS została w domach - Zdjęcie główne

Po tych wyborach Polska wyrasta na euroentuzjastycznego lidera Parlamentu Europejskiego - mówi prof. Szymon Ossowski, politolog z UAM w Poznaniu. | foto Adrian Wykrota

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Warszawa Z prof. Szymonem Ossowskim, politologiem i prodziekanem Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, o sondażowych wynikach exit poll wyborów do Parlamentu Europejskiego rozmawia Paulina Jęczmionka-Majchrzak.
reklama

Koalicja Obywatelska po maratonie trzech akcji wyborczych w końcu - po 10-ciu latach - prześcignęła PiS. To przejaw wzrostu poparcia dla KO czy demobilizacji elektoratu PiS?

To nie jest zaskoczenie. Zarówno przedwyborcze sondaże, jak i kolejne wyniki wyborów to przepowiadały. Po cząstkowej frekwencji można wnosić, że mieszkańcy dużych miast i zachodniej Polski zmobilizowali się bardziej niż wschód Polski. Zatem część elektoratu PiS została w domach. A bardziej eurosceptyczną część elektoratu mogła przejąć Konfederacja, ponieważ PiS nie jest aż tak krytyczny wobec Unii Europejskiej. Słaby wynik odnotowała Trzecia Droga, a także Lewica. Część wyborców obu zapewne przejęła KO.

Jak wyniki w Polsce przełożą się na Parlament Europejski?

Koalicja Obywatelska dołączy do Europejskiej Partii Ludowej, która zapewne będzie współrządzić w PE. Będzie więc miała znaczący głos, a nawet wyrośnie na lidera. Polska w ogóle po tych wyborach wyrośnie na euroentuzjastycznego lidera Unii na tle innych państw, np. Francji czy Niemiec, w których coraz wyższe poparcie zdobywa skrajna prawica.

Czy skrajna prawica będzie miała znaczący głos w PE?

Wszystko zależy od wyników w innych krajach i późniejszego podziału deputowanych na frakcje. Prawicowi politycy prawdopodobnie pozostaną podzieleni. Języczkiem u wagi będzie węgierski Fidesz Viktora Orbana, którego deputowani w tej kadencji pozostawali niezrzeszeni. Na pewno jednak głos skrajnej, antyunijnej prawicy będzie coraz wyraźniejszy w obliczu kryzysu migracyjnego, a także innych wyzwań UE, jakimi są np. Zielony Ład czy ekologia w ogóle. Swój kamyczek do ogródka wrzuci tu polska Konfederacja.  

Rozmawiała Paulina Jęczmionka-Majchrzak

reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Warszawy i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama