Czy powstanie sto kilometrów ,,zielonych korytarzy” w Warszawie? Rafał Trzaskowski dotrzymał obietnicy?

– To prawdziwe wyzwanie, które Warszawa konsekwentnie realizuje – tak obietnicę Trzaskowskiego opisała Justyna Glusman, dyrektor koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w ratuszu. Poinformowała również, że ratusz jest już na półmetku tego zadania.

– Chcemy zbudować w Warszawie sieć zielonych korytarzy, która będzie miała prawie 100 kilometrów. Tak, żeby było można przejść Warszawę, właściwie nie wychodząc z terenów zielonych – obiecywał podczas kampanii wyborczej w 2018 roku Rafał Trzaskowski. Polska Agencja Prasowa zapytała dyrektor koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w ratuszu Justynę Glusman jak przebiega realizacja.

– To  prawdziwe wyzwanie, które Warszawa konsekwentnie realizuje – jesteśmy już znacznie dalej niż w połowie drogi do osiągnięcia celu – odpowiedziała. Powiedziała, że od 2018 roku sam tylko Zarząd Zieleni m.st. Warszawy obsadził roślinami trwałymi ciągi ulic o łącznej długości blisko 52 km”. Podkreśliła, że ok. 11 km z nich powstało w ramach programu Zielone Ulice, w miejscach nie wymagających przebudowy pasów drogowych.

REKLAMA

„Celem tego programu jest zazielenianie głównych ulic Warszawy, a przede wszystkim sadzenie drzew tam, gdzie ich najbardziej brakuje. Obecnie prowadzimy prace nad koncepcjami aranżacji zieleni dla pięciu warszawskich ulic: Grójeckiej, Dąbrowskiego, Wąwozowej, Grochowskiej i Grenadierów” – wyjaśniła.

Poinformowała również, że dodatkowo opracowywane są projekty wykonawcze na zagospodarowanie fragmentu pasa drogowego żoliborskich ulic – Krasińskiego i Broniewskiego, co znacznie zwiększy ilość trwałej roślinności w tym obszarze miasta.

„Wybór miejsc dla nasadzeń kolejnych młodych egzemplarzy wymaga często pogłębionej analizy, bywa również ograniczony już istniejącym drzewostanem. Dla optymalnego rozwoju drzewa wymagają miejsca, tak, aby prawidłowo rozwijać i kształtować korony” – wytłumaczyła dyrektor.

,, To nie jest takie proste”

W jej Glusman „sadzenie drzew w terenach zabudowanych nie jest takie proste, bo często po prostu brakuje odpowiedniego miejsca”. „Ograniczenia te wynikają m.in. z obecności infrastruktury miejskiej zarówno nadziemnej, jak i podziemnej – kanalizacji, sieci grzewczych etc. Uniemożliwia to posadzenie drzew w miejscach, gdzie na pierwszy rzut oka wydaje się być dużo wolnej przestrzeni” – wytłumaczyła.

 

Jak przekazała również rzeczniczka Zarządu Zieleni Anna Stopińska w ramach projektu zazieleniły się już ulice: Wawelska, Towarowa, Radiowa, Broniewskiego, Powązkowska, Wybrzeże Gdańskie (za mostem Gdańskim), Wał Miedzeszyński (za ekranami), Ostrobramska (przy Zamienieckiej, w kierunku Grenadierów) czy Jagiellońska (za rondem Starzyńskiego w kierunku S8).

źródło : tvn24.pl

0 0 Głosów
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi na konkretne fragmenty
Pokaż wszystkie komentarze
0
Skomentuj!x