Spółdzielnia nie „dostała” tej działki za darmo
- Spółdzielnia Mieszkaniowa „Służewiec” jest wieczystym użytkownikiem działki przy ul. Gotarda 16, na której funkcjonuje pawilon handlowy i targowisko. Wieczyste użytkowanie na tej działce zostało ustanowione podczas regulacji gruntów na Mokotowie w 1983 roku, na podstawie obowiązujących wówczas przepisów prawa, tj. ustawy z 14.07.1961 r. ze zmianami o gospodarce terenami w miastach i osiedlach.Spółdzielnia nie „dostała” tej działki za darmo. W akcie notarialnym umowy wieczystego użytkowania ustalone zostały opłaty i należności. Ciężary te ponoszą członkowie Spółdzielni, a działka jest ich majątkiem prywatnym. Umowa powyższa stanowi, że obowiązujący wówczas „Plan zagospodarowania przestrzennego terenu przewiduje jako sposób korzystania z działki zabudowę jej pawilonem handlowym i targowiskiem”.
W 2009 roku uchwałą Rady Miasta st. Warszawy wprowadzono w życie nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, obowiązujący do dziś. Plan przewiduje na tej działce m.in. funkcję mieszkaniową z usługami w parterze budynku, ale nie przewiduje targowiska. Ponieważ dotychczasowa zabudowa pawilonem się zdekapitalizowała (pawilony na targowisku są własnością dzierżawców), członkowie Spółdzielni zdecydowali o wybudowaniu tam budynku mieszkalnego.
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Służewiec” nie jest deweloperem
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Służewiec” nie jest deweloperem. Środki finansowe wypracowane w procesie inwestycji prowadzonej przez Spółdzielnię nie stanowią zysku, lecz składnik nadwyżki przychodów nad kosztami, dzielonej przez członków na walnym zgromadzeniu i przeznaczanej na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi, w tym przypadku przede wszystkim na remonty starych, 50-letnich, wymagających dużych nakładów finansowych zasobów mieszkaniowych. Środki te są dla naszej Spółdzielni bardzo potrzebne.
Pożary na bazarku
Targowisko składa się z dwóch części: zarządzanej przez Spółdzielnię i zarządzanej przez Stowarzyszenie Kupców Bazaru Gotarda 16 (na części stanowiącej działkę M. st. Warszawy). W 2024 roku we wrześniu wybuchł pożar, w wyniku którego spaliło się 12 pawilonów na działce Spółdzielni. Część poszkodowanych Dzierżawców przeniosła się do innych pawilonów, a obcokrajowcy, którzy dzierżawili grunt, nie zwrócili się do Spółdzielni o ponowną dzierżawę i możliwość prowadzenia dalszej działalności. Pozostawione zgliszcza Spółdzielnia usunęła na własny koszt.Drugi pożar pojawił się 7 lipca br. nad ranem na terenie zarządzanym przez wspomniane Stowarzyszenie. W pierwszym przypadku postępowanie wyjaśniające prowadzi prokuratura, a w drugim przypadku policja. Jesteśmy żywotnie zainteresowani ustaleniami przyczyn tych pożarów.
Sprawdź też: Im nie jest dośmiechu - zębowy ddramat warszawiaków
Oprotestowany projekt
Mieszkańcy lubią dokonywać zakupów na bazarku. Od czasu pierwszych przymiarek do inwestycji na tej działce, mając świadomość, że miejscowe prawo nie dopuszcza tam targowiska, a co za tym idzie – nie będzie możliwe uzyskanie pozwolenia na jego budowę, podejmowane były próby organizowania handlu bazarowego w pobliżu:
Prowadzone były wspólnie z dzierżawcami poszukiwania miejsc na terenie Spółdzielni w pobliżu bazarku, odpowiednich do postawienia małych pawilonów,
Współpracowaliśmy z Radą Dzielnicy Mokotów w poszukiwaniu rozwiązania, w efekcie czego Miasto zleciło zaprojektowanie budynku komunalnego z targowiskiem w parterze, na działce odległej od bazarku o ok. 200 m.
Projekt ten, w ocenie Spółdzielni, stanowił znakomite rozwiązanie, ponieważ zapewniał dobre warunki na targowisko i dodatkowe, bardzo potrzebne miejsca postojowe dla naszych mieszkańców. Jednak w konsultacjach społecznych został przez mieszkańców oprotestowany, w wyniku czego Miasto wycofało się z inwestycji.
Zaproponowane zostały dzierżawcom inne lokale usługowe na terenie Spółdzielni, ale od ich decyzji zależy, czy zawrą umowy na najem, Zamiarem Spółdzielni jest – i takie informacje posiadają nasi Najemcy i Dzierżawcy pracujący na Gotarda 16 – aby po wybudowaniu nowego budynku mogli wynajmować nowe lokale usługowe.
Maria Gołębiowska, prezes SM "Służewiec",
Halina Górniak-Uszyńska, członek zarządu, główna księgowa SM Służewiec.
Komentarze (0)