reklama

Zwrot w sprawie Kamińskiego i Wąsika. Andrzej Duda: Wszczynam postępowanie ułaskawieniowe

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Marek Borawski/KPRP

Zwrot w sprawie Kamińskiego i Wąsika. Andrzej Duda: Wszczynam postępowanie ułaskawieniowe - Zdjęcie główne

O ponowne ułaskawienie dla Kamińskiego i Wąsika poprosiły ich żony. Prezydent się zgodził. | foto Marek Borawski/KPRP

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Warszawa Prezydent Andrzej Duda raptem 24 godziny wcześniej zapowiedział, że "nie spocznie, dopóki Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nie będą wolnymi ludźmi". W środowym oświadczeniu nie padła jednak deklaracja o ponownym ułaskawieniu panów. W czwartek, tuż przed rozpoczęciem organizowanego przez Prawo i Sprawiedliwość "marszu wolnych Polaków", Andrzej Duda ogłosił, że wszczyna procedurę ułaskawienia.
reklama

Od ponad 24 godzin Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik przebywają w zakładach karnych. Policja zatrzymała byłych szefów Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz ministrów spraw wewnętrznych i administracji w Pałacu Prezydenckim, pod nieobecność Andrzeja Dudy. 

Wydany przez Sąd Okręgowy w Warszawie w grudniu 2023 roku wyrok dwóch lat pozbawienia wolności dla Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego wzbudził ogromne kontrowersje. Wszystko dlatego, że w 2015 roku, po wyroku sądu rejonowego, Andrzej Duda już wydał akt łaski. Środowisko Prawa i Sprawiedliwości podtrzymuje, że akt łaski jest skuteczny i w mocy. Bardzo wielu prawników i ekspertów wskazuje jednak, że prezydent nie mógł ułaskawić osób nieprawomocnie skazanych - powinien był poczekać jeszcze na wyrok sądu drugiej instancji. Nie ma co do tego zgody także w orzeczeniach izb Sądu Najwyższego.

Kamiński i Wąsik w więzieniu. Obaj rozpoczęli głodówkę 

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali doprowadzeni do więzienia 9 stycznia. Panowie nie zgadzają się z wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie, podtrzymują, że są wolnymi ludźmi. Środowisko PiS, a także prezydent Duda, nazywa ich pierwszymi w Polsce "więźniami politycznymi po 1989 roku". 10 stycznia skazani politycy rozpoczęli protest głodowy - każdy w innym zakładzie. 

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w czwartek z żonami ministrów. Przyznał, że dla niego sytuacja jest trudna, także od strony osobistej. Mariusza Kamińskiego nazwał swoim przyjacielem. 

Panie przyszły prosić mnie o to, abym doprowadził do uwolnieniu panów posłów, w miarę możliwości jak najszybciej. Obydwaj zdecydowali o strajku głodowym. Nie przyjmują posiłków. Nie trzeba nikomu tłumaczyć co to oznacza - mówił prezydent Andrzej Duda. 

Prezydent podtrzymuję, że już pierwsze ułaskawienie było skuteczne

Andrzej Duda po raz kolejny przypomniał o tym, że w 2015 roku ułaskawił Kamińskiego i Wąsika, będąc przekonanym o ich uczciwości, a tamten akt nazwał "podręcznikowym". To jednak wzbudza kontrowersje wśród prawników, wśród których wielu jest bardzo dalekich od takiej opinii. Dlaczego więc prezydent zmienił zdanie i postanowił ponwnie ułaskawić byłych już posłów PiS? 

Zdecydowałem się na prośbę pań (żon polityków - red.), że wszczynam postępowanie ułaskawieniowe. Chcę, żeby było przeprowadzone według wszystkich standardów konstytucyjnych i ustawowych. To procedura wszczęta w trybie prezydenckim. Moją decyzję kieruję do Prokuratora Generalnego, który musi się odnieść. Taka jest procedura - powiedział Andrzej Duda.

Zaapelował też do Prokuratora Generalnego o natychmiastowe zwolnienie z więzienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, a także o spokój na czwartkowej manifestacji PiS.

reklama
Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Warszawy i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama