Jak powstawała spalarnia na Targówku
Pierwotna spalarnia na Targówku, po wielu protestach mieszkańców, powstała w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Już w 2012 roku stołeczny ratusz zapowiadał, że do 2015 roku spalarnia ma być rozbudowana. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania planowało wtedy unieszkodliwianie prawie 400 tys. ton śmieci rocznie, dziesięć razy więcej niż do tej pory - pisał targowek.info.W 2018 roku przetarg na zaprojektowanie i rozbudowę Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) w Warszawie wygrała oferta chińskiej firmy Shanghai Electric Power Construction. I choć Chińczycy zaoferowali 1,038 mld zł, niemal połowę mniej od konkurencji, przetarg został unieważniony, ponieważ MPO zostało wprowadzone w błąd przez chińską firmę.
Rozstrzygnięcie kolejnego przetargu, ogłoszonego w 2019 roku kilkukrotnie przesuwano. W końcu wykonawcą została koreańska spółka POSCO Engineering & Construction Co. Ltd. Spalarnia miała być gotowa w 2023 roku.
Jak słyszymy, instalacja, nazywana teraz Warszawską Wytwórnią Energii, będzie największą w Polsce linią termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Dzięki finalizowanej obecnie rozbudowie, zakład zwiększy swoją przepustowość i będzie przetwarzać około 265 tys. ton odpadów komunalnych rocznie. W trakcie tego procesu wyprodukuje energię cieplną i elektryczną dla miasta.
Gorące rozruchy – co to oznacza?
Gorące rozruchy to ostatni, kluczowy etap przed uruchomieniem zakładu. Obejmują one testowanie i kalibrację instalacji, w tym przeprowadzenie pierwszego, termicznego zagospodarowania odpadów komunalnych. Proces ten rozpoczęto w grudniu 2024 roku, a do końca tego miesiąca przetworzono ponad 6 tys. ton odpadów. Równolegle realizowane są inne prace, takie jak testy zabezpieczeń i układu kontroli ruchu, roboty wykończeniowe, kompletacja układów drogowych, terenów zielonych czy elementów ścieżki edukacyjnej, a także wyposażanie pomieszczeń.
Technologia i standardy
WWE funkcjonuje na bazie technologii kotłów rusztowych, wykorzystywanej w większości europejskich zakładów odzyskujących energię z odpadów. Zakład powstaje w oparciu o tzw. standardy BAT (ang. Best Available Technology), co oznacza zastosowanie zaawansowanych i nowoczesnych rozwiązań technologicznych, spełniających wszelkie normy ochrony środowiska.Obiekt będzie wyposażony w system oczyszczania i monitoringu spalin. Specjalny system podciśnienia zapobiega wydostawaniu się zapachów na zewnątrz, a urządzenia pracujące w wyizolowanych akustycznie pomieszczeniach zagwarantują mieszkańcom spokój.
Nazwy stosowane w różnych okresach:
ZUSOK - Skrót od: Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych. To historyczna, najbardziej rozpowszechniona nazwa pierwotnej instalacji działającej na Targówku od 2001 roku. Nadal jest używana potocznie.Spalarnia śmieci na Targówku -nazwa potoczna, popularna w mediach, niezbyt precyzyjna technicznie, ale powszechnie zrozumiała.
Spalarnia MPO - używana w kontekście przynależności instytucjonalnej do Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w m.st. Warszawie.
Warszawska Wytwórnia Energii (WWE) - nowa, oficjalna nazwa nadana obiektowi przez MPO od 2024 roku w ramach rebrandingu i komunikacji środowiskowej. Używana w najnowszych komunikatach i materiałach edukacyjnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.