reklama

Warszawa wybiera prezydenta: przewodnik wyborczy 2025

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Freepik

Warszawa wybiera prezydenta: przewodnik wyborczy 2025 - Zdjęcie główne

Wszystko, co musisz wiedzieć o nadchodzących wyborach prezydenckich w Warszawie | foto Freepik

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości WarszawaJuż 18 maja 2025 roku mieszkańcy Warszawy będą mieli okazję wziąć udział w prezydenta Rzeczpospolitej. Głosowanie potrwa od godziny 7 do 21. Sprawdź, jak przygotować się do głosowania i jakie masz możliwości oddania głosu.

18 maja 2025 roku warszawianki i warszawiacy udadzą się do urn wyborczych, aby wybrać Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Głosowanie odbędzie się zarówno na terenie kraju, jak i za granicą. Oto najważniejsze informacje, które każdy wyborca powinien znać przed oddaniem głosu.

Kto może głosować?

Udział w wyborach prezydenckich mogą wziąć obywatele polscy, którzy spełniają trzy podstawowe warunki: ukończą najpóźniej w dniu głosowania 18 lat, nie zostali ubezwłasnowolnieni ani pozbawieni praw publicznych prawomocnym wyrokiem sądu i nie zostali pozbawieni praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu.

Gdzie głosujemy?

Głosować należy w obwodowej komisji wyborczej przypisanej do stałego miejsca zameldowania. Informacje o swoim miejscu głosowania oraz danych z Centralnego Rejestru Wyborców (CRW) można sprawdzić na portalu www.gov.pl, w aplikacji mObywatel, w zakładce „Wybory”.

Jak głosować w wyborach 18 maja

Głosowanie poza miejscem zameldowania

Jeśli w dniu wyborów przebywasz poza miejscem stałego zameldowania lub go nie posiadasz, masz dwie opcje:

A) Zaświadczenie o prawie do głosowania. Możesz je uzyskać od 4 kwietnia do 15 maja 2025 r. Uprawnia do głosowania w dowolnej komisji w kraju i za granicą. Otrzymujesz dwa dokumenty: na I i II turę. Wydawane tylko raz, jego utrata to brak możliwości głosowania. Wniosek i ewentualne upoważnienie składa się w delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich (w urzędzie swojej dzielnicy). Zaświadczenie odbiera się osobiście lub przez upoważnioną osobę, w tej samej delegaturze, w której złożono wniosek.

B) Zmiana miejsca głosowania. Dokonanie zmiany miejsca głosowania możliwe jest osobiście w urzędzie dzielnicy, gdzie będziesz przebywać w dniu wyborów. Można to również zrobić online przez e-PUAP – system przekaże dane bezpośrednio do CRW. Zmiana dotyczy obu tur wyborów. Zaleca się uprzednie sprawdzenie danych w CRW.

Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów

Wyborcy posiadający orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności oraz osoby, które ukończą 60 lat najpóźniej w dniu głosowania, mogą głosować przez pełnomocnika (wymagany wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa) lub skorzystać z głosowania korespondencyjnego - zgłoszenie należy przesłać do Komisarza Wyborczego w Warszawie I.

Głosowanie korespondencyjne w przypadku choroby i izolacji

Masz skończone 60 lat lub masz orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności? Przebywasz na kwarantannie lub izolacji? Nie musisz przychodzić do lokalu wyborczego w dniu wyborów. Możesz zagłosować korespondencyjnie.  Sprawdź, jak to zrobić.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
logo