reklama

Klimatyczny opór bez kompromisów: radykalne ruchy zmieniają debatę o przyszłości planety

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: rebellion.global

Klimatyczny opór bez kompromisów: radykalne ruchy zmieniają debatę o przyszłości planety - Zdjęcie główne

Klimatyczny opór bez kompromisów: radykalne ruchy zmieniają debatę o przyszłości planety | foto rebellion.global

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościBlokady ulic, przyklejanie się do asfaltu, zakłócanie wydarzeń publicznych – to nie tylko domena Ostatniego Pokolenia. Na całym świecie rośnie liczba ruchów klimatycznych, które wybierają radykalne formy protestu, by zwrócić uwagę na kryzys klimatyczny. Kim są, jakie mają cele i czy ich metody przynoszą oczekiwane rezultaty?
reklama

W obliczu - jak przekonuje wiele ośrodków - narastającego kryzysu klimatycznego, wielu uznaje, że tradycyjne formy protestu często okazują się niewystarczające. Dlatego coraz więcej grup decyduje się na bardziej radykalne działania, by wymusić zmiany w polityce klimatycznej. Wzmaga się globalna fala radykalnego aktywizmu klimatycznego. 

Extinction Rebellion (XR) – globalny bunt przeciwko bierności

Założony w Wielkiej Brytanii w 2018 roku ruch XR szybko zyskał międzynarodowy rozgłos dzięki spektakularnym akcjom, takim jak blokady mostów czy okupacje budynków rządowych. Ich celem jest zmuszenie rządów do ogłoszenia stanu wyjątkowego w związku z kryzysem klimatycznym i podjęcia natychmiastowych działań. Extinction Rebellion  działa również w Polsce, organizując protesty w większych miastach.

reklama

Just Stop Oil – brytyjski sprzeciw wobec nowych inwestycji w paliwa kopalne

Powstały w 2022 roku ruch Just Stop Oil zasłynął z kontrowersyjnych akcji, takich jak oblewanie dzieł sztuki zupą czy blokowanie dróg. Ich głównym postulatem jest natychmiastowe zaprzestanie wydawania nowych licencji na wydobycie ropy i gazu w Wielkiej Brytanii. Mimo licznych aresztowań i krytyki, grupa twierdzi, że ich działania przyczyniły się do zwiększenia świadomości społecznej na temat kryzysu klimatycznego.

reklama

Letzte Generation – niemiecki ojciec Ostatniego Pokolenia

Działający głównie w Niemczech ruch Letzte Generation stosuje podobne metody co Ostatnie Pokolenie, takie jak blokady dróg czy przyklejanie się do asfaltu. Ich działania mają na celu zmuszenie rządu do podjęcia bardziej zdecydowanych kroków w walce z kryzysem klimatycznym .

Scientist Rebellion – naukowcy na pierwszej linii protestu

To międzynarodowa sieć naukowców, którzy decydują się na aktywne uczestnictwo w protestach klimatycznych. Scientist Rebellion, poprzez akcje obywatelskiego nieposłuszeństwa, takie jak blokady dróg czy okupacje instytucji, chcą zwrócić uwagę na pilną potrzebę działań w obliczu kryzysu klimatycznego

reklama

Polska scena radykalnego aktywizmu klimatycznego

Ostatnie Pokolenie to radykalny głos w polskiej debacie klimatycznej. Działający od 2022 roku ruch Ostatnie Pokolenie zasłynął z blokad warszawskich arterii komunikacyjnych oraz innych form obywatelskiego nieposłuszeństwa. Ich główne postulaty to przesunięcie środków z budowy dróg ekspresowych na rozwój transportu publicznego w mniejszych miejscowościach i wprowadzenie ogólnopolskiego biletu miesięcznego na transport publiczny w cenie 50 zł. Choć metody budzą kontrowersje, przedstawiciele ruchu twierdzą, że są one konieczne, by zwrócić uwagę na ignorowane dotąd problemy.

Finansowanie radykalnych ruchów klimatycznych

Wiele z tych organizacji finansuje swoje działania dzięki darowiznom od sympatyków oraz wsparciu międzynarodowych funduszy. Przykładem jest Climate Emergency Fund (CEF), który wspiera takie grupy jak Just Stop Oil czy Letzte Generation. CEF został założony w 2019 roku przez Rory'ego Kennedy'ego i Aileen Getty, a jego celem jest wspieranie działań obywatelskiego nieposłuszeństwa w walce z kryzysem klimatycznym.

Skuteczność i kontrowersje

Metody stosowane przez radykalne ruchy klimatyczne budzą mieszane uczucia. Z jednej strony przyciągają uwagę mediów i opinii publicznej, z drugiej – mogą zniechęcać do sprawy klimatu osoby niezdecydowane. Badania wskazują, że takie działania mogą polaryzować społeczeństwo, ale również mobilizować do działania tych, którzy wcześniej byli bierni .

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo