Po rozszerzeniu strefy płatnego parkowania na Mokotowie stało się to, co w innych dzielnicach, gdzie strefa płatnego parkowania została wprowadzona wcześniej - ci, którzy nie mają abonamentów i nie chcą płacić w parkomatach, przenieśli się na niezabezpieczone szlabanami podwórka i wnętrza osiedli. Efekt - zabierają mieszkańcom miejsca, na których dotąd zoatawiali swe auta.
Jeszcze przed 3 lutego, w rozmowie z burmistrzem Rafałem Miastowskim pytaliśmy, czy w takim wypadku pojawią się kolejne szlabany.
- Wolałbym nie tworzyć zamkniętych enklaw. Myślimy raczej nad identyfikatorami i dostosowaniem się mieszkańców do nowych realiów. Poprosimy również o wsparcie służby porządkowe, które będą egzekwować, aby osoby bez identyfikatora mieszkańca, nie parkowały na podwórkach, jak i drogach wewnętrznych czy terenach utwardzonych, które nie są ulicami - mówił Rafał Miastowski.
Na realizację zapowiedzi nie trzeba było długo czekać. 5 lutego burmistrz wprowadził obostrzenia w parkowaniu na podwórkach zarządzanych przez mokotowski Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w rejonie Sieleckiej i Gagarina, dwa tygodnie później poszerzając jeszcze granice prierwszej strefy mieszkańca. Ostatecznie objęła kwartał pomiędzy ulicami Sielecką, Podchorążych, Iwicką i Gagarina.
Wewnątrz strefy znalazły się budynki: Sielecka 48, Sielecka 48a, Sielecka 50, Sielecka 52 bl. I, Sielecka 52 bl. II, Iwicka 47, Iwicka 47a, Iwicka 47b, Iwicka 49, Iwicka 51, Iwicka 53/55, Gagarina 16, Gagarina 18, J. Gagarina 20, Podchorążych 43/45, Podchorążych 47, Podchorążych 47a, Podchorążych 49/61, Badowska 15, Badowska 18 i Badowska 19. To ich mieszkańcy najczęściej prosili o interwencję wobec nie mieszkających tam kierowców aut, obstawiających ich podwórka.
Teraz "obcy" nie będą już mogli parkować wewnątrz pierwszej strefy mieszkańca, bo obstawiona zostanie zakazami ruchu lub zakazmi zatrzymywania się dla osób, które nie mieszkają lub nie prowadzą działalności w strefie. Zarząd dzielnicy przewiduje wyznaczanie kolejnych stref mieszkańca, jeśli mieszkańcy będą zgłaszali taką potrzebę. Zamykanie podwórek poprzedzi wykonanie projektu organizacji ruchu w strefie mieszkańca (zajmie się tym Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Mokotów), potem pojawią się znaki drogowe.
Parkować w strefie będą mogli jedynie posiadacze identyfikatorów. O wydanie identyfikatora (z maksymalnie pięcioma numerami rejestracjami aut) przez ZGN Mokotów mogą się starać:
- właściciele nieruchomości w strefie mieszkańca;
- najemcy i dzierżawcy nieruchomości w strefie mieszkańca;
- administratorzy nieruchomości w strefie mieszkańca;
- konserwatorzy nieruchomości w strefie mieszkańca;
- firmy prowadzące prace remontowo-budowlane w budynkach i lokalach w strefie mieszkańca;
- firmy korzystające z nieruchomości, do których dojazd możliwy jest wyłącznie przez strefę mieszkańca.
Wnioski o wydanie identyfikatora można będzie złożyć osobiście lub elektronicznie w ZGN Mokotów przy ul. Irysowej 19 (na razie nie ma jeszcze dostępnego formularza). Warunkiem otrzymania identyfikatora ZGN Mokotów, poza złożeniem wniosku, jest przede wszystkim okazanie dowodu rejestracyjnego auta lub np. umowy jego użyczenia, najmu, leasingu, umowy korzystania z samochodu służbowego i dokumentu potwierdzającego prawo do dysponowania nieruchomością (np. umowy sprzedaży nieruchomości, wypisu z księgi wieczystej, potwierdzenia zameldowania, umowy najmu lub dzierżawy).
Identyfikatry wydawane będa bezpłatnie, na czas nie dłuższy niż dwa lata. Trzeba je będzie trzymać za przednią szybą, w miejscu umożliwiającym ich odczytanie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.