reklama

Festiwal Stanisława Grzesiuka 2025. Święto barda Czerniakowa i Warszawy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Festiwal Stanisława Grzesiuka 2025. Święto barda Czerniakowa i Warszawy - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości MokotówJuż po raz dziesiąty Park Sielecki na Mokotowie i jego okolice wypełnią się muzyką, śmiechem i historiami dawnej stolicy. Festiwal Grzesiuka 2025 (16 i 17 maja) to nie tylko koncerty i spektakle, ale wspólne świętowanie tradycji z charakterem.
reklama

Już po raz dziesiąty mieszkańcy stolicy będą mogli spotkać się na Festiwalu Grzesiuka – wyjątkowym wydarzeniu, które przypomina o folklorze, humorze i zadziornym duchu warszawskich ulic. To wydarzenie może dodach duch anowym warszawiakom, bo Grzesiuk, choć w Warszawie si nie urodził, stał jednym z symboli stolicy.

- Zaczęło się w 2016 roku, a od tamtej pory Park Sielecki na Dolnym Mokotowie co roku rozbrzmiewa muzyką i opowieściami o Stanisławie Grzesiuku,  bardzie warszawskiej ulicy - mówi Katarzyna Potapowicz, zastępczyni burmistrza dzielnicy Mokotów.  Chociaż podczas Festiwalu Grzesiuka kluczową rolę odgrywa muzyka, to tradycyjnie nie zabraknie innych atrakcji.

- Festiwal Grzesiuka to coś więcej niż tylko koncerty czy spektakle. To spotkanie z historią i klimatem dawnej Warszawy. Dziesiąta edycja to dla nas ogromny powód do dumy – pokazuje, że Mokotów żyje tradycją i kulturą, która łączy pokolenia - dodaje wiceburmistrz.

reklama

Dziesiąty festiwal Stanisława Grzesiuka, barda Czerniakowa i Warszawy

Co nas czeka w sobotę 17 maja:

Teatr BAZA: 

  • 12:00 Ferajna | spektakl na podstawie "Boso, ale w ostrogach". 
  • 14:00 Ferajna | spektakl na podstawie "Boso, ale w ostrogach".  
  • 15:30 Alegancko i z faszonem – warsiaski korowód do Parku Sieleckiego z Orkiestrą Taneczną Wihajster i Heńkiem Małolepszym. Trasa: Teatr Baza – Iwicka  – Chełmska - Park Sielecki. 
Park Sielecki (wejście od ul. Chełmskiej):

  • 16:00 Orkiestra Taneczna Wihajster. 
  • 16:30 Konkurs Piosenki z Ulicy. 
  • 18:30 Piotr Schmidt z kapelą. 
  • 20:00 Orkiestra Taneczna Apollo.  
Służewski Dom Kultury 

reklama

  • 18:00 Ferajna | spektakl na podstawie "Boso, ale w ostrogach". 

Niedziela, 18 maja w Parku Sieleckim:

  • 12.00 - Zagubiona Mandolina / spektakl Teatru Baza dla dzieci. 
  • 13:00 Co nosiła Warszawa? Spotkanie z Joanną Mruk, autorką książki "Moda kobieca w okupowanej Polsce". 
  • 14:00 Konkurs mody.  
  • 14:00 Gra miejska Śladami Stanisława Grzesiuka. 
  • 14:30 Scena otwarta - występy wykonawców i grup artystycznych związanych z folklorem miejskim. 
  • 15:00 Spacer śladami Stanisława Grzesiuka z Panią Haliną Niemiec 
  • 16:00 Sieleckie śpiewanie z Justyną Jary. 
  • 17:00 Warsztat tańca z Heńkiem Małolepszym. 
  • 18:00 Warszawska Kapela Majstrów, pod dyr. Łukasza Owczynnikowa jubileuszowy koncert galowy, różni wykonawcy w repertuarze Stanisława Grzesiuka i nie tylko. 
Dziesiąty festiwal Stanisława Grzesiuka, barda Czerniakowa i Warszawy

reklama

Ważnym wydarzeniem 10. Jubileuszowej edycji Festiwalu będzie niedzielny koncert galowy. - Podczas niego wystąpią uczestnicy wszystkich 10. edycji Festiwalu Grzesiuka. Artystom towarzyszyć ma Warszawska Kapela Majstrów pod kierownictwem majstra-klepki Łukasza Owczynnikowa.

Będą spektakle, wystawa plenerowa, warsztaty artystyczne, rękodzieło, animacje dla całych rodzin. Wśród publiczności przechadzać się będą szczudlarze i animatorzy. Nie zabraknie także warsztatów z gwary warszawskiej i warszawskich potraw. Natomiast wszyscy głodni wiedzy na temat Dzielnicy będą mogli uczestniczyć w spacerze po Sielcach z Haliną Niemiec - historyczką i varsavianistką, mieszkanką Mokotowa, przed którą Sielce nie mają żadnych tajemnic – zachęca do udziału w festiwalu radna Małgorzata Szczęsna.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, na niektóre z nich obowiązują zapisy. - Nie przegapcie tego święta warszawskiego klimatu. Zabierzcie rodziny, przyjaciół, sąsiadów oraz wyglancowane i wygodne buty – zachęca mokotowska radna, Małgorzata  Szczęsna. 

Stanisław Grzesiuk urodził się 6 maja 1918 roku w Cycowie, ale jego trudne dzieciństwo i młodość to już Warszawa. Od zawsze kojarzony jest z Czerniakowem, dzielnicą z własną legendą, małą ojczyzną apasza i cwaniaka, gdzie każde dzieciństwo było twardą szkołą życia. W czasie II wojny światowej działał w konspiracji. Za posiadanie broni został aresztowany i wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec, a za pobicie NiemcaZorganizował zespół muzyczny "Cała Warszawa", który współwięźniom śpiewał warszawskie piosenki. W 1945 powrócił do Polski. Lata obozowej niewoli opisał w tomie "Pięć lat kacetu".

Dziesiąty festiwal Stanisława Grzesiuka, barda Czerniakowa i Warszawy

Furorę zrobiła jego autobiograficzna powieść "Boso, ale w ostrogach", barwnie pokazująca czerniakowskie życie i folklor lat trzydziestych XX wieku. Po śmierci Grzesiuka, w 1964 wydane zostały jego wspomnienia "Na marginesie życia". Grzesiuk zdobył wielką popularność na radiowej antenie, gdy od 1959 przez wiele lat śpiewał piosenki warszawskiej ulicy, warszawskich przedmieść i co ważne, wykonywał je tak, jak je sam słyszał na rodzinnym Czerniakowie.

Akompaniował sobie na mandolinie i na banjo, tworzył także nowe uliczne ballady o wielkiej miłości, o złodziejskim życiu, honorze przestępcy, miejskiej zabawie. Stał się legendą warszawskiej ulicy i tradycji andrusowskiej.  

Projekt jest finansowany ze środków Urzędu Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy. Dodatkowe informacje na stronie festiwalgrzesiuka.pl

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo