reklama

Dzicza hekatomba w Warszawie: prezydent wydał wyrok na 500 zwierząt

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: gayulo/Pixabay

Dzicza hekatomba w Warszawie: prezydent wydał wyrok na 500 zwierząt - Zdjęcie główne

Dzicza hekatomba w Warszawie: prezydent wydał wyrok na 500 zwierząt | foto gayulo/Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości WarszawaWarszawa po raz pierwszy zdecydowała się na taki krok. Zamiast odławiać dziki i wywozić je z dala od miasta, do maja tego roku aż 500 zwierząt zostało zabitych. Jak tłumaczą Lasy Miejskie, wobec zagrożenia chorobą ASF, nie było innego wyjścia.
reklama

Aż 500 dzików zginęło w Warszawie w ramach akcji prowadzonej przez Lasy Miejskie. Do 20 maja 2025 roku, na mocy decyzji prezydenta m.st. Warszawy, zabito pół tysiąca tych zwierząt. Osiem z nich poniosło śmierć w dzielnicy Targówek.

Lasy Miejskie - nie było innego wyjścia

Warszawskie Lasy Miejskie jasno stawiają sprawę: w czasie zagrożenia chorobą ASF, dziki w stolicy można odławiać tylko poprzez odstrzał lub odłów z natychmiastowym uśmierceniem. Warszawa znajduje się w strefie objętej ograniczeniami w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF). To oznacza, że nie ma już mowy o wyłapywaniu dzików i przewożeniu ich w inne miejsca, co było praktykowane przed pojawieniem się świńskiego pomoru.

reklama

Zielone światło dał prezydent Warszawy, wydając decyzję 203/OŚ/2024 z 10 maja 2014 roku. Lasy Miejskie z uśmierceniem 500 zwierząt uporały się do końca ubiegłego roku, a w kwietniu 2025 wustąpiły o kolejną zgodę na odłów z uśmiercaniem oraz odstrzał tych zwierząt. Uzasadnienie? Dziki nadal stwarzają zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania miejskich obiektów.

O wszystkich tych działaniach Karol Podgórski, dyrektor Lasów Miejskich poinformował w odpowiedzi na interpelację radnego dzielnicy Targówek, Bartosza Szajkowskiego, złożoną 10 czerwca 2025 roku.Radny niepokoił się rosnącą liczbą dzików na Targówku. Zwierząta widywane były m. in. w parku Bródnowskim i przy bliskiej parkowi ul. Suwalskiej oraz wielu innych ulicach: Wyszogrodzkiej, czy Malborskiej.

reklama

Dzik jest dziki

W razie niespodziewanego spotkania w Warszawie z dzikiem, Lasy Miejskie radzą, by pamiętać o kilku zasadach:

  • Jeśli zauważysz dzika, a on ciebie nie, spokojnie się oddal, unikając gwałtownych ruchów.
  • Jeśli dojdzie do spotkania oko w oko, najważniejsze to nie uciekać – może to sprowokować zwierzę do ataku.
  • Właściciele psów muszą pamiętać o trzymaniu swoich pupili na smyczy w miejscach, gdzie mogą pojawić się dziki – pies może sprowokować atak zwierzęcia. Szczególną ostrożność należy zachować na terenach, gdzie dziki ryją ziemię – to znak ich obecności.
  • Pod żadnym pozorem nie należy głaskać, karmić ani podchodzić do dzików, nawet jeśli wydają się oswojone – nadal mogą być niebezpieczne.
Przede wszystkim jednak, aby w ogóle uniknąć spotkań z dzikami. lepiej zawczasu dbać o czystość i porządek na swoich posesjach i absolutnie nie wyrzucać jedzenia w niedozwolonych miejscach. A kosze na śmieci w okolicy domów powinny być zawsze szczelnie zamykane, żeby dziki nie mogły się do nich dostać i nie czuły zapachu jedzenia.

reklama

W nagłych przypadkach, gdy dojdzie do bezpośredniego zdarzenia z dzikim zwierzęciem na terenie Warszawy, należy natychmiast kontaktować się z pracownikami terenowymi Lasów Miejskich. Są oni dostępni przez całą dobę pod numerami telefonów: 600-020-746 lub 600-020-747.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo